+420 604 628 269,   info@cviceniblansko.cz

Následuje: Dnes žádné plánované lekce

Články

Zpět na články
  • Vložil Radka Jelínková

ZAVŘENÁ FITKA! JAK SE Z TOHO NEZBLÁZNIT?


Zavřená fitka!! "Tak to je konec, veškerá dřina byla na nic" říkáte si možná, ale opak je pravdou. 


MOIVACE A KOZISTENTNÍ PRÁCE

Momentální korona virová situace je velmi komplikovaná pro mnoho z nás, ale můžeme sepřizpůsobit a pokračovat v dosahování svých vytyčených snů. Každý by měl vzít zodpovědnost sám za sebe a najít cestu, jak se zlepšovat a makat dál. Jak tedy na to, aby člověk neztratil formu, či na ní pracoval? Jak se nezbláznit z toho, že veškerá sportoviště jsou zavřená? Je to asi klišé, ale v první řadě by se měl každý zastavit a zamyslet nad tím, o co mu primárně jde. Jaký je jeho cíl na toto „hluché“ období a vytvořit si plán. Nebude to jednoduché, ale o tom to je. Když přijde překážka, nevzdat to, ale najít novou variantu.

Důležité je proto myslet na to, že:

1. Nezoufej, zaměř se na pozitiva. 

Tvoje tělo se nedostane z formy během dvou týdnů, není to konec světa. Co můžeš dělat? Co tě baví? Proč to děláš? Jak naložit s extra časem?

2. Udělej si plán. 

Zohledni koronavirové období a taky co příjde potom. Rozplánuj si tréninky a hlavně si dej dílčí cíle. Bude tě to motivovat a zároveň víš, kam to směřovat. Plán můžeš přizpůsobovat a upravovat podle aktuální situace, tak aby ti to vyhovovalo. Není umění odpálit se v posilce a vydržettrénovat v lepším případě pár měsíců, ale vydržet a konzistentně pracovat a zlepšovat se. Na tom záleží. Udržet směr.

3. Přizpůsob cvičení aktuálním možnostem. 

Fitka jsou zavřená? Ano, to ale neznamená, že nemůžeš jít cvičit do parku, nebo si dát homeworkout. Na youtube najdeš nespočet videí, ze kterých se můžeš inspirovat. Dále můžeš oslovit trenéra, který ti rád vymyslí tréninky, tak aby se přizpůsobily tvým momentálním podmínkám. Zároveň uděláš dobrou věc a podpoříš trenéra, který pravděpodobně přišel o značnou část svého platu. Jsou i jiné varianty, jako je běh, kolo, brusle atd. Buď kreativní a neboj se změny. Třeba tě to dovedu ke sportu, ke kterému by sis jindy cestu nenašel. Nezoufej, možností je mnoho, ty si ale musíš najít to svoje, co ti sedne.

4. Je to ok, když, máš blbej den a na nic náladu. 

Je v pořádku si dát volno a jen tak relaxovat. Neklást na sebe, tak velké nároky je někdy opravdové umění. Naslouchej svoje tělo a snaž se vycítit, co je pro tebe nejlepší. Je ok, když ztratíš kontrolu. Nikdo není neomylný a každý je občas trochu mimo a tápe. Soustřeď se na to být ve svém středu. Hledej balance a vrať se zpět na trať. Půjde to.

5. Regeneruj.

Je nesmírně důležité dbát na správný odpočinek. Často si ani neuvědomujeme, jak významnou roli odpočinek hraje, právě ve spánku se totiž tvoří svalová hmota a tělo se regeneruje z vydané fyzické námahy. 

6. Kvalitní potraviny. 

Jste to, co jíte, již známý fakt. Strava hraje nezastupitelnou roli v tom jak se cítíme a jaký máme progres. Kvalitní a co nejméně zpracované potraviny můžou náš život změnit k lepšímu.

7. Instagram a Facebook je super, ALE…

Nenech se ovlivnit tím, co ti cpou pod nos ti „slavní influencři“ Máme tendence věřit, že vše, co lidé postují je realita. V poslední době se tohle téma hodně omývá, jak jsou ty sociálné sítě jen lživé představy, ale přesto, že to všichni přiznáváme, stále tomu dáváme větší význam, než by mělo být správné. 


Nedávno jsem viděla rozhovor s jednou naší velmi slavnou sportovkyní, na kterou nedám dopustit a velmi mě překvapilo, jak jsou její příspěvky předem připravené, a že má daný plán, podle kterého postupuje na sociálnéchsitích. Tak to prostě je. Instagam a další jsou z velké části o reklamě a osobní propagaci za cílem zisku. Uznávám ovšem, že nenechat se do této bubliny vtáhnout, je celkem výzva. Rozhodnutí je na nás samých. 

8. Neboj se říct o pomoc. 

V neposlední řadě velice důležitý bod. Nevíš kudy kam? Jsi zvyklý na fitko 5x týdně a to tě teď naprosto vykolejilo z míry? Nevadí, je spousta lidí, kteří ti můžou pomoci a poradit. Ať už se jedná o rodinu, kamarády či profíky, neváhej si říct o pomoc. Je to naprosto v pořádku, právě naopak, je to známka toho, že na sobě chceš makat. 

Nevíš si rady? Potřebuješ pomoct, kontaktuj nás, společně najdeme způsob i pro tebe! 

Autor: Viktorie Holubová