Nejsilnější muži světa zvládnou 680 Kg
Trénovaný lidský organismus snese jen těžko uvěřitelnou zátěž. Mrkněte na to.
Funkční trénink zahrnuje procvičení těla způsobem, kterým svalový aparát lidského těla pracuje při každodenních aktivitách. Zahrnuje zrychlení, zpomalení a stabilizaci svalových skupin ve všech rovinách pohybu. Jeho zakladatel Paul Check jej rozdělil do šesti základních skupin: tah, tlak, rotace, dřep, výpad a předklon. Následně bylo k téta skupině přiřazeno ještě prkno "plank".
Jeho základy pocházejí z rehabilitace, kdy fyzioterapeuti používali tento přístup, aby znovu nacvičili s pacienty různé pohybové stereotypy. Ty jim posléze umožnily zlepšení stavu a zařazení zpět do běžného života. Funkční trénink poskytuje adaptaci na cviky nebo vyvinutí cviků nových, které umožňují jednotlivcům vykonávat každodenní aktivity snáze, zlepšuje kloubní stabilitu, posiluje svalové skupiny středu těla včetně hlubokého stabilizačního systému, rozvíjí motorické schopnosti, a přispívá k poúrazové rekonvalescenci.
Tím, že zapojuje více svalových skupin ve stejné chvíli, klade na naše tělo velké nároky na spotřebu energie. Posilovací forma cvičení dokáže navýšit spotřebu energie nejen během samotné cvičební lekce, ale nároky na energetickou spotřebu organismu zůstanou zvýšené i několik hodin po ukončení aktivity. To znamená více spotřebovaných kilokalorií použitých na obnovu tkání, distribuci a doplňování zásob energie, odstraňování svalových metabolitů atd. V případě, že vhodně sestavenou stravou podpoříme tento proces, můžeme dosáhnout velice dobrých výsledků při redukci tuku a formování postavy, ale také nárůstu svalové hmoty.
Kromě toho je funkční trénink aplikovatelný pro svůj přínos v různých zdravotních a sportovních odvětvích. Pro silové sportovce se skládá zejména z aktivit, kdy dochází k přemisťování zátěže při různých cvicích, tak aby byl důraz kladen na posílení svalových partií středu těla. V rehabilitaci nemusí vždy zahrnovat jen cvičení se zátěží, ale může procvičovat jakýkoliv pohyb, se kterým má klient problém. Obrovskou výhodou je rozsah pohybu ve všech třech rovinách.
Mezi základní formy funkčního tréninku lze zařadit různé cviky s vahou vlastního těla (TRX), cvičení s volnými kladkami, činkami, medicinbaly, velkými míči, gumovými expandery, balančními podložkami, atd.
TRX znamená ve volném překladu procvičení celého těla proti odporu. Odporem se myslí pohyb našeho těla proti gravitační síle. Závěsný systém se nazývá proto, že jej můžeme zavěsit téměř kdekoliv a cvičit. Skládá se ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky, madel pro ruce a nohy. Umožňuje provádět nespočetné množství cviků a přitom je vhodný pro každého, neboť každý cvik může být modifikován dle aktuálních schopností a fyzického stavu cvičícího pouhou změnou postavení vůči závěsnému bodu, použitím nestabilních podložek, zařazením plyometrických prvků, atd. Poslední dobou se cvičení na TRX - závěsném systému stále více zařazuje i do rehabilitačních procedur pro svůj ohromný přínos, kterým je pohyb ve všech třech rovinách.
Cvičení na TRX při každém správně provedeném cviku zapojuje do činnosti střed těla, hluboký stabilizační systém, buduje sílu, rychlost, rovnováhu, koordinaci pohybu, pružnost, kloubní stabilitu, a tím Vám může poskytnout prevenci proti zranění při každodenních činnostech nebo jiných sportovních aktivitách. V případě, že hledáte aerobní cvičení pro snížení hmotnosti nebo zlepšení svalové odolnosti a výdrže pak ve Vás TRX zažehne oheň pro všechny spolupracující svalové skupiny, které společně kladou vysoké nároky na spotřebu energie, zlepšují aerobní kapacitu a posilují sval nejdůležitější, Vaše srdce. Nabízíme Vám skupinové cvičení pro maximálně 6 cvičících, případně osobní tréninky po dohodě s trenérem. Přijďte a proměňte svoje tělo do perfektně pracujícího stroje!
Lekce určená pro úplné začátečníky. Naučíte se nastavovat délku popruhů, vázat jednoruční úchop. Během cvičení si budete zkoušet různé úhly a obtížnosti při provádění cviků.
TRX znamená ve volném překladu procvičení celého těla proti odporu. Odporem se myslí pohyb našeho těla proti gravitační síle. Závěsný systém se nazývá proto, že jej můžeme zavěsit téměř kdekoliv a cvičit. Skládá se ze dvou pevných popruhů nastavitelné délky, madel pro ruce a nohy. Umožňuje provádět nespočetné množství cviků a přitom je vhodné pro každého, neboť každý cvik může být modifikován dle aktuálních schopností a fyzického stavu cvičícího pouhou změnou postavení vůči závěsnému bodu.
Cvičení na TRX - závěsném systému při každém správně provedeném cviku zapojuje do činnosti hluboký stabilizační systém, buduje sílu, rychlost, rovnováhu, koordinaci pohybu, pružnost, kloubní stabilitu, a tím Vám může poskytnout prevenci proti zranění při každodenních činnostech nebo jiných sportovních aktivitách.
V případě, že hledáte aerobní cvičení pro snížení hmotnosti nebo zlepšení svalové odolnosti a výdrže pak ve Vás cvičení na závěsném systému může zažehnout oheň pro všechny spolupracující svalové skupiny, které společně kladou vysoké nároky na spotřebu energie, zlepšují aerobní kapacitu a posilují sval nejdůležitější, Vaše srdce.
Nordic walking je alternativa běžné chůze, při které se používají speciální hole. Tak se z klasické chůze stává kondiční aktivita podporující harmonický rozvoj všech složek lidského organismu - síly, vytrvalosti, rychlosti a flexibility.
Řadí se mezi kardiofitness aktivity a je skvělou alternativou kardio tréninku pro každého, kdo má rád pohyb ve volné přírodě.
Dobře zvládnutá technika pomáhá napravit držení těla, odlehčuje zatížení kloubů dolních končetin a uvolňuje tenzi a bolesti v oblasti krční páteře, ramen a zádových svalů.
Tato aktivita je v nabídce pouze formou soukromých lekcí dle domluvy.
Workshop rozdělený na teoretickou část jak správně dýchat dle profesora Koláře a dále část praktickou, kde si ukážeme metody nácviku správného dechového vzoru (dechové vlny) vleže a vestoje za pomocí vlastní palpace a odporové gumy (návazně potom možný přechod na vzpěračský opasek).
Využití nacvičeného dechového vzoru v pozicích
Dobře zvládnutá technika pomáhá napravit držení těla, odlehčuje zatížení kloubů dolních končetin a uvolňuje tenzi a bolesti v oblasti krční páteře, ramen a zádových svalů.
Tato aktivita je v nabídce pouze formou soukromých lekcí dle domluvy.
K rezervaci lekcí jsou využívány kredity. Cena 1 kreditu je 10Kč a máte možnost si je zakoupit osobně u instruktora. Kredity jsou odečteny v okamžiku rezervace lekce. Pokud rezervaci zrušíte dříve, než 20 hodin před začátkem lekce, budou Vám v plné výši vráceny. Pokud rezervaci zrušíte pozdějí nebo se na lekci nedostavíte, propadají bez náhrady.
Systém neumožňuje zarezervovat lekce za více kreditů, než kolik aktuálně máte, s výjimkou zcela první rezervace po vytvoření účtu. Abyste nemuseli absolvovat zbytečnou cestu kvůli nákupu kreditů, můžete si první lekci zarezervovat na dluh a až na ní kredity nakoupit. Kompletní seznam všech Vašich operací s kredity si můžete prohlédnout v jejich historii.
Vyplňte všechny požadované údaje v registračním formuláři a klikněte na Vytvořit. Ke každé e-mailové adrese může být vytvořen pouze jeden účet, pokud ho již máte, pokračujte obnovením hesla.
Pokud jste zadali všechy požadované údaje správně, máte vytvořený účet s dočasným heslem. Do něj se lze přihlásit, nicméně nelze provádět žádné operace. Pokud Vám formulář napsal chybu, opravte údaje a pokračujte v kroku 1.
Na zadanou e-mailovou adresu Vám přišel e-mail s přihlašovacími údaji. Nyní se můžete přihlásit. Zadejte e-mail a heslo, které jse vyplnili při registraci.
Nyní jste v přehledu Vašeho účtu. Zde jsou odkazy na všechny dostupné nástroje. Do tohoto menu se vždy vrátíte kliknutím na Vaše jméno v levém horním rohu webu.
Navštívíte nás osobně v otvírací době, přijdete na lekci bez rezervace a nebo nás kontaktujete telefonicky.
Instruktor Vám vytvoří účet, zakoupíte kredity a zarezervuje Vám požadované lekce. I nadále můžete rezervovat lekce osobně nebo telefonicky, bez využívání tohoto webu.
Pokud ale instruktor při vytváření Vašeho účtu zadá Váš e-mail, dojde Vám na něj zpráva s přihlašovacími údaji. Pokud Vám e-mail nedošel, můžete postupovat stejně jako při online registraci s výjimkou registrace nového účtu, protože na něm by nebyly Vaše kredity. V případě, že byla adresa zadána špatně nás kontaktujte a my ji opravíme.
Nyní máte plnohodnotný účet a můžete se přihlásit. Zadejte e-mail a heslo, které jste vyplnili při registraci. Pokud zaškrtnete Přihlásit trvale nebudete automaticky odhlášeni po delší nečinnosti. Tuto možnost nedoporučujeme používat na cizích nebo veřejných počítačích.
Za lekce se platí kredity.
V platnosti od 22. 8. 2011.
Od dětství jsem miloval vůni činek, která mi ulpěla na rukou po provedení několika opakování. Obdivoval jsem skvěle stavěné postavy kulturistů a postupně jsem se více a více ponořoval do fitness oboru. Ze studia a odborné literatury jsem získával nové poznatky, které jsem prvně aplikoval na sebe. Později jsem se začal věnovat trénování ostatních a několik let jsem vedl členy oddílu kulturistiky ASK Blansko.
Motivací pro založení vlastního fitness studia pro mě byl fakt, že v Blansku chybělo sportovní zařízení pro širokou veřejnost nabízející profesionální individuální přístup. Mou snahou vždy bylo a stále je ukázat klientům, jaká pozitiva přináší silové cvičení a že je to druh cvičení, které může pěstovat téměř každý v každém věku.
Zastávám názor, že fitness instruktor by se měl snažit splnit cíl svého klienta. Ať se jedná o tvarování postavy nebo řešení zdravotních potíží spojených s pohybovým aparátem. Pokud máte zájem o vedené tréninky, neváhejte se na mě obrátit na tel. 604628269.
Trápí Vás narůstající váha? Cvičíte, jíte zdravě, ale pořád to tak nějak není ono? Jste unavení? Kontaktujte mě! Společně najdeme chyby ve stravování, podíváme se, jak můžeme zlepšit Váš jídelníček, tak aby začaly ubývat centimetry v pase, kila na váze a začali jste se cítit fit
Naučte se správně jíst bez koktejlů, hubnoucích tabletek, hladovění a dalších osvědčených drastických diet, které stejně nikam nevedou. Naučte se správně jíst už napořád! Zaměřuji se především na dlouhodobou změnu stravování a životního stylu, který vede ke zlepšení zdravotního stavu.
Ráda se s Vámi pobavím o vašich problémech ve stravování a ráda s Vámi najdu takové stravování, které Vám bude vyhovovat a přinese Vám dlouhodobé výsledky.
O výživu se zajímám již 10 let, kdy mě k tomuto koníčku dovedly vlastní problémy s váhou. Zaměřila jsem se především na zdravý životní styl a stravu. V roce 2018 jsem absolvovala kurz PORADCE PRO VÝŽIVU a kurz VÝŽIVA DĚTÍ. Od roku 2020 jsem členem Aliance výživových poradců a členem Týmu detektiva potravinových alergií. V současné době se věnuji studiu potravinových alergií a intolerancí a jejich vlivu na zdravotní stav jedince. Dále se velmi intenzivně vzdělávám i v dalších směrech výživy. Mezi moje velké koníčky patří především tanec. Od roku 2004 jsem se věnovala latinsko-americkým tancům a poté jsem byla lektorkou SALSY v taneční škole Starlet, v současné době se věnuji BACHATA.
Nově jsem se v roce 2020 stala členem Aliance výživových poradců - https://aliancevyziva.cz/
Bc. Radka Jelínková
Mám širokou sportovní historii v oblasti bojových sportů jako je Judo, Brazilské jiu-jitsu , šerm a k tomu scénické a divadelní kaskadérství (také tzv. Historický šerm).
Svoji trenérskou činnost zaměřuji především na zdraví prospěšné cvičení, které vede ke kvalitnímu a zdravému pohybu, jenž je přenosný do běžného života nebo jiných sportovních aktivit.
Vycházím především z konceptu DNS (Dynamické Neuromuskulární Stabilizace), který je založen na principech vývojové kineziologie.
Během svojí trenérské praxe stále pokračuji ve vzdělávání v oblasti rehabilitace a fitness, které je v oboru nezbytné.
Sport a všechny jeho podoby jsou mým velkým koníčkem. Mohu Vám nabídnout bohaté zkušenosti s vedením JÓGY, kondičních tréninků a fitness z Austrálie, USA a Columbie, na což jsem navázala po ukončení závodního basketbalu na nejvyšší úrovni v ČR a týmu Gambrinus Sika Brno. Od návratu ze zahraničí se věnuji především fitness, kondičním, běžeckým a workout tréninkům. Mým cílem je dále se zdokonalovat ve fitness a józe a předávat dále svoje zkušenosti.
Léto v plném proudu, konečně si můžeme užívat teplých letních večerů s přáteli, nebo vyrazit na nějakou domácí párty, či jinou akci. Dny jsou jako stvořené k různým výletům do přírody, k vodě nebo za sportem.
Ale mimo těchto úžasných věci s sebou léto nese také pár nástrah, které se týkají našeho stravování.
Jaké jsou největší letní kalorické bomby? Na co si dát pozor?
Krom různých potravin léto provází také několik špatných zvyků, které Vám kazí vaši snahu zhubnout či si udržet postavu. Jedná se především o:
1. Přes den jíte pouze ovoce a zeleninu, ale večer byste snědly celou lednici
Dávejte si pozor kolik přes den přijmete kalorií, pokud snídáte malý jogurt s ovocem, poté si dáte okurku a na oběd zeleninový salát, není se čemu divit, že večer máte obrovský hlad a snažíte se dojíst a tím pádem toho sníte mnohem více než by bylo zdrávo. Snažte se dodržovat poměry makroživin, tak jako celý rok, pokud chcete snížit váhu uberte trochu na sacharidech a tucích a nahraďte je zeleninou.
2. Do zeleninových salátu dáváte příliš kalorických dresinků a oleje
Přidat do zeleninového salátu trochu jogurtového dresinku nebo kvalitního rostlinného oleje je naprosto v pořádku, poraz ale na množství oleje, bohatě Vám stačí do salátu čajová lžička oleje, či polévková lžíce kvalitního jogurtového dresinku.
3. Jíte obrovské množství ovoce, protože je přece zdravé
Ovoce je plné vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny a dalších prospěšných látek, často tedy máte pocit, že je zdravé a můžete ho sníst kolik chcete. Bohužel kromě prospěšných látek je ovoce také plné cukrů a proto i množství ovoce je potřeba hlídat. Doporučujeme přijmou maximálně 300 g ovoce za den :) Dejte šanci zelené zelenině u té se tolik hlídat nemusíte.
4. Časté grilování a s tím spojené přejídání tučným masem a uzeninami
Češi miluji letní grilovačky, bohužel většina z nich má nutkavou potřebu ochutnat od každé dobroty celou porci. Tedy za odpolední grilování jste schopní sníst svůj celodenní kalorický příjem a někdy díky alkoholu mnohem a mnohem více. Díky grilovačkám také přijmete obrovské množství tuků, tučné maso, klobásky a hermelíny a samozřejmě tučné dresinky dost často vyčerpají váš příjem tuků na několik dní dopředu. Je samozřejmě si letní grilování užít, ale je třeba volit správné potraviny a zbytečně se nepřejídat.
5. Nekontrolujete množství alkoholu a nealko slazených nápojů
O náročnosti alkoholu jsme psali v předchozím článku. Pokud si dáte jeden ochucený birel nebo jedno malé pivo k masu nebo na osvěžení samozřejmě se nic dramatického nestane. Jen to s letním osvěžením moc nepřehánějte. Nezapomínejte na to, že maximální denní příjem alkoholu pro muže je 20g alkoholu ( 0,5l piva, 2dcl vína, 40ml tvrdého alkoholu) a pro ženy jen 10g alkoholu.
Užívejte si léto s rodinou a přáteli plnými doušky, jen nezapomínejte, že je možné si dát cokoliv, jen v omezeném množství :) Nic se nemá přehánět.
Prázdniny a doba dovolených právě začala, den se prodlužuje, léto začíná být v plném proudu, člověk by si řekl, že konečně ideální doba na zhubnutí posledních pár kilo :) Sportujete, jezdíte na kole, chodíte běhat, plavat, na workout hřiště, jíte hodně zeleniny a ovoce, ale sem tam si dáte pivko na osvěžení nebo nějaký letní drink, případně vinný střik, ale vaše váha se ani nehne, možná o co hůř, ještě o nějaké to kilo stoupla. Říkáte si, čím to je?
Jedním z důvodů může být i nepřiměřená konzumace alkoholických nápojů. V létě je totiž příležitostí tomu dát si s přáteli nějakou formu alkoholu více než dost. Díky posezení na zahrádce, grilování, či nějaké zahradní narozeninové párty, můžete svým kalorickým příjmem zahýbat více, než jste možná tušili. Několik alkoholických drinků totiž hravě přesáhne i hodnotu hlavního chodu, někdy dokonce i našeho celodenního přijmu. Navíc člověk má pocit, že vlastně nic nejedl a alkohol ještě k tomu provokuje chuť k jídlu a na různé pochoutky.
Alkohol má velmi vysokou kalorickou hodnotu - 1g alkoholu má 29 kJ! Tyto kalorie jsou ale prázdné a nezasytí Vás, neobsahují ani živiny důležité pro naše tělo. Pouze zvyšují kalorickou hodnotu našeho denního příjmu a ovlivňují řadu procesů v našem těle. Více o tom jaký vliv má alkohol na naše tělo se můžete dočíst v našem starším článku zde http://www.trxblansko.cz/clanky/61/.
Pokud si dáte občas jedno malé pivo, či vinný střik, není to žádná tragédie. Problém může nastat v případě, že si dáte např. 2 velká 12° piva, to už jste dosáhli kalorického příjmu téměř jedné večeře! V případě, že si takových piv dáte např. 8, dostanete se na energetický příjem celého vašeho dne a to už není věc, nad kterou by se dalo mávnout rukou. Podobně je na tom víno, zvláště pak jeho sladké varianty, tam může jedna 0,7l láhev mít energetickou hodnotu až 2500 kJ. Nejhořší variantou a také největší kalorickou bombou pak činí míchané nápoje. Kombinace sirupů, džusů a tvrdého alkoholu je řadí na absolutní špičku.
Mnohem lepší volbou mohou být nealkoholické varianty těchto nápojů, které mají mnohem nižší kalorickou hodnotu, ale i v tomto případě platí pravidlo „všeho s mírou…“. Díky tomuto pravidlu se nemusíte bát si občas dopřát sklenku kvalitního vína, či piva. Pro lepší kontrolu si můžete svůj denní příjem z potravin, které konzumujete, včetně alkoholických drinků, zapisovat do bezplatné aplikace kalorických tabulek, možná Vás samotné překvapí kolik kalorií se dá vypít za jeden večer strávený s přáteli.
Přejeme Vám krásné léto plné nezapomenutelných zážitků s rodinou a přáteli :) a pozor na přemíru alkoholu.
Je to snížená schopnost trávit laktózu, tedy cukr, který je obsažen v mléce savců, tedy i v mateřském mléce. Tento mléčný cukr je samozřejmě obsažen i v mléčných produktech jako jsou sýry, tvarohy, jogurty, ale také i zmrzlina a máslo. Laktóza je disacharid a aby ji naše tělo mohlo vstřebat je potřeba ji rozložit. K tomuto rozkladu potřebuje enzym tzv. laktázu, díky ní se laktóza v tenkém střevě rozloží na glukózu a galaktózu. V případě že člověk neprodukuje dostatečné množství tohoto enzymu, laktóza projde až do tlustého střeva, kde ji začnou rozkládat bakterie na vodík a kyselinu mléčnou a to působí poruchy trávení.
Přirozeně ji najdeme v mléce savců, včetně mateřského mléka. Fermentací se obsah laktózy snižuje až o 30%. Při výrobě sýrů se většina laktózy (cca 98%) přesune do syrovátky a zbylé množství odbourá fermentace, proto nejnižší obsah laktózy je právě v tvrdých sýrech. Dávejte si pozor i na různá kupovaná pečiva, bonbóny, sušenky, lupínky, instantní výrobky, ale dokonce i léky či doplňky stravy. Obsah laktózy naleznete i na etiketách potravin a budete sami překvapeni, kde všude je možné se s laktózou setkat.
V níže uvedené tabulce naleznete průměrný obsah laktózy na 100 g výrobku:
V České republice je uváděno, že laktózovou intolerancí trpí cca 24% populace. V Itálii je uváděno až 56% populace.
Velmi důležité je nezaměňovat laktózovou intoleranci s alergií na bílkovinu kravského mléka. Oba problémy je samozřejmě možné diagnostikovat u lékaře na základně odpovídajících vyšetření.
Pro zmírnění a ověření problémů je možné provést eliminačně expoziční test, kdy se na nějakou dobu vzdáte všech mléčných výrobků (cca 14 dní) a později zavedete zpět bezlaktózové a případně později i klasické. Tento test Vám může pomoci zjistit, jakou máte toleranci a jaké množství laktózy obsažené ve vaší stravě Vám způsobuje potíže.
V dnešní době již není nutné se vyhýbat mléčným výrobkům. Na trhu je velké množství výrobků bez laktózy, jako jsou tvarohy, smetany, sýry, másla, jogurty a mnoho dalšího. Takové výrobky mají aplikované enzymy s laktázovou aktivitou nebo se sníženým obsahem laktózy označované jako „lactose-free“ či „low lactose“. Je možné také užívat laktázové tabletky či kapsle s každým jídlem. Podpořit svůj stav také můžete užíváním probiotik či konzumovat zakysané mléčné výrobky s probiotickou kulturou, které Vám mohou pomoci v adaptaci na malé množství laktózy a snižuji projevy laktózové intolerance.
I s laktózovou intolerancí je možné se kvalitně a zdravě stravovat a omezení v dnešní době již není tak razantní jako tomu bylo dříve. Přejeme Vám především zdraví :)
Zdroje: www.vyzivaspol.cz; www.nzip.cz; @vyzivoveda
Izolace a celkové restrikce v době pandemické měly i pozitivní dopad na čas strávený v přírodě. Mnoho lidí žijících ve slunných destinacích má tu výhodu, že klimatické podmínky zpříjemňují pobyt venku na sluníčku, což může být v Česku občas trochu složitější. Čas strávený venku měl bezesporu velmi pozitivní vliv na naši psychiku a s tím spojené fyzické
zdraví.
Lidé, kteří nikdy moc neběhali, ani nechodili na procházky a spíše využívali možnost fitek našli novou vášeň, nebo také určitý způsob, jak se stále zlepšovat a bojovat s negativní atmosférou ve společnosti. Meditace a pohyb na čerstvém vzduchu jsou taktiky, jak bojovat s depresí, úzkostmi či se jen odreagovat a hodit do pohody. Existují potvrzené studie, které dávají do souvislosti čas strávený v přírodě, sníženou hladinu stresu, lepší náladu, spánek a celkově větší pohodu.
Pozitivní efekt sluníčka je způsobený vitamínem D, který je nesmírně důležitý pro naše tělo a to hned z několika důvodů, jako například vstřebávání vápníku a fosfátů z trávícího traktu, a tudíž budouvání a posilování kostí. I taková menší 15 minutová procházka na sluníčku má rozhodně smysl.
Nedostatek vitamínu D bývá často opomíjený, což by se nemělo podcenit. S přihlédnutím na typ práce a celkový životního styl to může být občas složitější, a proto stojí za zvážení jeho suplementece. Rizikem nedostatečného vitamínu D může být v krajnéch případech vznik různých typů rakoviny, autonomních onemocnění, hypertenze a dalších infekčních chorob.
Jak zjistíte, že vám vitamín D chybí?
Projevů může být hned několik, mezi které můžeme například zařadit následující:
Takže si to shrneme. Dostatečné množství vitamínu D v našem těle má bezesporu zásadní vliv na naše psychické rozpoložení spojené s aktivním odpočinkem na sluníčku, ale také velmi pozitivní vliv na naše fyzické zdraví v podobě správné funkce svalů a silných kostí. Vitamín D získáváte ze sluníčka, ale dá se i suplementovat, což se vzhledem ke všem benefitům a možným rizikům vyplatí.
Kde přesně vitamín D najdete, jaké je jeho dávkování a na co dát pozor se můžete dočíst i v našem článku na webu zde.
Citace:
HAVLOVÁ, Barča. Vyřaď se z davu a zlepši svůj život díky pravidelnému doplňování
vitamínu D! Fitness Trade s.r.o. [online]. 2019 [cit. 2021-5-28]. Dostupné z: https://
www.kulturistika.com/vyziva/ostatni/vse-o-suplementech/vyrad-se-z-davu-a-zlepsisvuj-zivot-diky-pravidelnemu-doplnovani-vitaminu-D
Zajímá Vás kolik % tuku má Vaše tělo? Chcete si sami nastavit kalorický příjem a nevíte složení vašeho těla? Neznáte jakou máte aktivní svalovou hmotu? Chcete zvážit jen tak pro zajímavost? Chcete sledovat progres ve vašem snažení ať už v redukci vaší hmotnosti a tuku, či nárustu svalové hmoty? Neváhejte nás kontaktovat! :)
Nabízíme Vám možnost zvážení a segmentální tělesnou kompozici na váze TANITA a to přímo v pohodní vašeho domova.
Toto vážení Vám dává individuální výsledky pro každou z 5ti částí těla - obě paže, nohy a trup. Metodou bioelektrické impedance (BIA) změří skutečné procento podílu tělesného tuku, podíl tělesné vody, BMR, metabolický věk, MUSCLE MASS (svalovou hmotu), PHYSIQUE RATING (hodnocení fyzické kondice), viscerální tuk, hmotnost kostí a % tuku a hmotnost svalů pro jednotlivé končetiny a trup.
Součástí vážení je konzultace výsledků a návrh dalšího postupu. Na základě výsledků je možné navrhnout Váš kalorický příjem nastavený vzhledem k vašemu cíli. Cena tohoto měření u Vás doma je 300 Kč. Neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: info@cviceniblansko.cz, rádi Vám zavoláme a domluvíme se na konkrétním termínu.
Tato otázka asi doprovází většinu populace, která chce změnit něco ve svém stravování k lepšímu a třeba i zároveň hubnout. Velmi často se setkávám s odporem k vážení potravin a obecně s principem toho kolik toho vlastně máte sníst, aby z toho vaše tělo profitovalo, neukládalo zbytečně tuky a aby vaše tělo vypadalo dobře. Ovšem zapomeňte na to, že kila, která jste nabírali 10 let, teď do měsíce zmiznou jako mávnutím kouzelného proutku! Vaše tělo umí zázraky, tak mu dejte čas a kvalitní jídlo!
Co je tím základem? Záporná energetická bilance, kvalitní potraviny a ten správný trojpoměr živin.
Jenže jak na to? Jak má vypadat ten váš správný talíř a ten Vás správný jídelníček, díky němuž budete zdraví, krásní a fit?
Zásadním bodem je správné stanovení vašeho energetického přijmu. Jak ho vypočítat a co to vlastně znamená se můžete dočíst v našem článku JAK VYPOČÍTAT VÁŠ KALORICKÝ PŘÍJEM? Je nutné si uvědomit, že každý člověk potřebuje jíst trochu jinak a velmi záleží na jeho tělesné kompozici, % tuku v těle, aktivní svalové hmotě, jak aktivní vede život, zda-li se sem tam jenom projde, nebo tvrdě maká v posilovně 7x v týdnu. Zároveň je nutné vzít v potaz, že 1kg tělesného tuku obsahuje cca 7.700 kalorií, které musíme spálit abychom se ho zbavili.
Zapomeňte na rady kohokoliv, kolikrát denně musíte jíst. Opravdu nemusíte jíst 6x nebo 5 denně, nebo naopak celý den držet hladovku. Můžete jíst třeba jen 3x nebo 4x nebo klidně 5x pokud Vám to vyhovuje. Tohle je zcela na Vás. Dokonce nemusíte ani snídat, někdy ani svačit, pokud vaše ostatní jídla obsahují to co mají.
Ideální je mít 3 větší jídla denně a k tomu nějakou menší svačinu. Ideální je dodržovat vámi stanovený počet jídel i jejich přibližné časy, ať tělo ví s čím může počítat.
Není nutné správné rozložení živit striktně dodržovat v každém jídle, ale cílem je přiblížit se tomu, aby se naše strava v rámci dne co nejvíce blížila zdravému talíři. Zároveň je velmi důležité jíst co nejčerstvější a co nejméně průmyslově zpracované potraviny. Co tedy nesmí chybět v každém jídle? Je to především porce bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny i mikroživin podle vzoru zdravého talíře.
Velikost porce je také velmi individuální a asi je Vám jasné, že pokud jste drobná žena s atletickou postavou, která sedí celý den v kanceláři bude vaše porce naprosto rozdílná od dvoumetrového horníka, který dělá ve volném čase crossfit. Větší a aktivnější tělo zkrátka potřebuje více kvalitního jídla proto aby mohlo dobře fungovat.
DLAŇ BÍLKOVIN – velikost a tloušťka vaší dlaně představuje vaši porci. 1 dlaň odpovídá cca 20-30g bílkovin a můžeme si zde představit např. 80-120 g tepelně zpracovaného masa, ryby, 2ks vejce nebo kelímek jogurtu, či dávku proteinu.
HRST SACHARIDŮ – je jedna porce sacharidů odpovídající vaší hrsti. To je např. hrst rýže, brambor, pečiva či těstovin, což je cca 20-30 g sacharidů, tedy cca 100-130 g vařené přílohy, nebo jeden středně velký kus ovoce, plátek chleba nebo menší kus pečiva.
PALEC TUKŮ – je jedna porce tuku ve velikosti vašeho palce. 1 palec je cca 7-12 g tuku, což může být např. palec másla, avokáda, ořechů či ořechového másla či tučného sýru.
PĚST ZELENINY – je jedna porce zeleniny, což je cca 100-130 g a může to být např. brokolice, ledový či listový salát, rajčata, či zeleninový salát.
Doufáme, že Vám tyto malé pomůcky pomohou ve vašem lepším stravování a pochopení toho, že stravování nemusí být vůbec těžké. Naučte se tuto jednoduchou pomůcku dlaní, hrstí, pěstí a palců a vytvořte si svůj zdravý talíř každý den. Protože zdraví máme jenom jedno a jsme si za ně každý zodpovědný :)
Zdroje: Aktin.cz; margit.cz; STOBklub.cz
Zinek patří mezi stopové prvky, což znamená, že jde o prvek, který organizmus potřebuje ke správnému vývoji v malém množství. O to větší je výčet jeho přínosů pro člověka: zinek podporuje imunitní systém, přispívá k udržení správného stavu kostí, vlasů, nehtů a pokožky, podílí se na metabolismu makroživin, mastných kyselin nebo kyselin a zásad. A seznam přínosů tohoto prvku pro člověka čítá i další pozitiva, která potvrdil také Evropský úřad pro kontrolu potravin (EFSA).
Zinek je esenciální minerál, který se v našem těle účastní více než 300 biochemických reakcí od trávení až po nervové funkce. Je naprosto nezbytný pro správnou funkci imunitního systému. Zinek si naše tělo nedokáže syntetizovat samo, a proto je velmi důležité přijímat jeho dostatek ve stravě, případně doplňky stravy.
Je obsažen v každé živočišné i rostlinné buňce. Prostřednictvím enzymů reguluje správné biochemické procesy v těle, jako dělení buněk či vstřebávání makronutrientů. V dospělosti může jeho nízká hladina stát za problémy s plodností i za horší odolností vůči běžným onemocněním vlivem oslabené obranyschopnosti. Zinek je nejvíce zastoupen ve svalech, kostech a játrech a jeho optimální hladina příznivě ovlivňuje metabolismus bílkovin a sacharidů.
Je součástí takřka stovky enzymů a také hormonů, bez kterého se nevyvíjejí a nedozrávají T-lymfocyty, bílé krvinky, tvořící základ imunitního systému, které jsou zodpovědné za ochranu organismu proti choroboplodným zárodkům a vlastním buňkám, už napadených nemocí. T-lymfocyty ničí škodlivé bakterie a viry v organismu. Zinek ovlivňuje vícero aspektů imunitního systému. Je rozhodující pro normální vývoj a funkci buněk zprostředkujících vnitřní imunitu. Nedostatek zinku negativně ovlivňuje také makrofágy, fagocytózu a produkci cytokinu, signálního proteinu, který pomáhá dělení buněk účastnících se v boji proti patogenům. Nedostatek zinku nepříznivě ovlivňuje růst a funkci T-lymfocytů a B-lymfocytů. Schopnost zinku působit jako antioxidant a stabilizovat membrány naznačuje, že sehrává roli v prevenci poškození buněk vlivem volných radikálů během zánětlivých procesů.
Mezi imunologické projevy nedostatku zinku v organismu patří často opakované infekce, afty, průjem a jiné. Podle několika zdrojů zinek citelně pomáhá zkrátit už probíhající nachlazení, chřipkové onemocnění a urychluje proces uzdravení.
Dostatek zinku je ideální získat prostřednictvím pestré stravy, případně doplňků stravy. Nejvíce zinku je především v ústřicích, dýňových semínkách, cizrně a luštěninách, ovesných vločkách, masu, ořeších a hořké čokoládě.
V případě nutnosti je možné zinek doplnit i formou doplňků stravy, zde si ale dávejte vemli dobrý pozor na to jakou formu zinku volíte a kde tento produkt kupujete. Za nejúčinnější formu zinku je pozažován zinek biglycinát, protože má vysokou vstřebatelnost, biologickou dostupnost a je šetrný k žaludku. Bisglycinát zinečnatý je tak ideální formou při léčbě nedostatku zinku. Tato chelátová forma zinku není pro tělo pouze vysoce využitelnou, ale je také šetrná k trávicímu ústrojí, kdy oproti jiným využitelným formám nezpůsobuje nalačno nevolnost, která souvisí s nízkou hladinou HCL v žaludku.
Zdroje: www.brainmarket.cz; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23914218/; https://potravinove-doplnky-databaze.doktorka.cz/zinek
Kvalitně jíte, dostatečně spíte, snažíte se moc nestresovat, i když jste třeba doma na home office. Posilovny a fitcentra jsou prozatím zavřena, ale i tak se snažíte nelenit a přece jen něco dělat. Občas si dáte nějaký ten domácí trénink, ale protože je jaro a sluníčko už se hlásí, táhne Vás to ven. Ideální pro toho počasí je kolo nebo běh, ale pro někoho je samozřejmě dostatečná i obyčejná vycházka. Po zimním sezení doma je běhat a jezdit na kole celkem náročné a přece jen, když je tak krásně, musíte se přece podívat alespoň na hranici okresu a od pondělí ještě dál :)
Při jakémkoliv progresivním tréninku je třeba myslet na svoje tělo. Je třeba dodat mu potřebné látky proto, aby mohlo kvalitně odvádět svoji práci, tedy regenerovat a posouvat se dále ve výkonu a progresu vpřed. Proto je velmi důležité mu nastolit takové podmínky, aby bylo schopné tohoto dosáhnout. Jistě si všichni uvědomujeme, že dnešní průmyslově zpracovaná strava je bohužel plná spíše chemie a pesticidů než vitamínů a minerálů a proto je potřeba si v tomto trochu pomoci suplementy.
Proto se dnes podíváme na skutečně neefektivnější suplementy, které Vám pomůžou ve sportovním výkonu.
Jsou jedním z nejpoužívanějších doplňků většiny sportovců. Hlavním důvodem jejich širokého použití je především skutečnost, že proteinové nápoje mohou pomoci doplnit neúplný jídelníček o požadované množství kvalitních a dobře stravitelných bílkovin. Proteinů je dnes již obrovské množství a na jednotlivé z nich se podíváme v dalším z našich článků. Nejkvalitnější zdroje bílkovin Vám nabízí syrovátkový protein, který obsahuje vyšší obsah esenciálních aminokyselin a spektrum aminokyselin se do velké míry podobá složení svalových bílkovin (Ha et Zemel, 2003). Bonusem syrovátkového proteinu po tréninku je "nakopnutí" imunity oslabené sportovním výkonem díky obsaženým biologicky aktivním látkám v proteinu, jako je laktoferrin, betalaktoglobulin a imunoglobulin.
Ideální doba pro suplementaci proteinu je v časovém okně okolo tréninkového přetížení a přijmou 0,25g/kg , tedy cca 20-40 g bílkovin. Jako zdroj kvalitních bílkovin kdykoliv během dne.
Kreatin naleznete v živočišné stravě např. v masu, vejcích a rybách, ale zároveň se jedná i o jeden z nejvíce bezpečných a učinných doplňků stravy. Suplementace kreatinem v lidském organismu zvyšuje zásobu kreatinfosfátu, který slouží jako palivo pro několikasekundové výkony maximální intenzity. Zároveň se účastní metabolismu tvorby energetického substrátu ATP (benzín pro tělo) nejen pro svalový stah. Díky kreatinu zvýšíme svoji úroveň energie.
Kreatin pomáhá především u tréninků, kde potřebujete využít maximální intenzitu. Kreatin nám pomůže sprintovat rychleji, s intenzivnějším sprinterským výkonem, s větším svalovým přírůstkem a dynamičtějším zrychlení a také získat mnohem větší maximální sílu.
Ideální doba pro suplementaci je po tréninku, pro lepší nárůst svalové hmoty a síly. Denní dávka odpovídá cca 3-6 gramům kreatinu a tuto dávku je bezpečné užívat i dlouhodobě.
Vzhledem k tomu, že každý jedeme na té svojí oblíbené stravě, která je ale bohužel z dlouhodobého hlediska trochu monotónní, je velmi vhodné vytěžit maximum z multivitaminových přípravků a přijmout tak všechny esenciální mikroživiny. Je důležité se zaměřit především na obsah vitamínu D, železa, vitamínu C, vitamínu B12 a vápníku. Moderní multivitamínové přípravky Vám nabízejí široké spektrum minerálních a stopových prvků, adaptogenů, výtažků z rostlin až po různé extrakty z bylinek.
Ideální doba pro suplementaci je kdykoliv během dne společně s jídlem, většinou 1-2 tablety.
V západním světě je to jeden z nejvíce deficitních minerálů. Najdeme ho v listové zelenině, luštěninách, celozrnných výrobcích a ořechách. Hořčík a jeho dostatečné množství je velmi důležité pro normální činnost svalů, nervové soustavy, psychické činnosti, k udržení normálního stavu kostí, ke snížení únavy a vyčerpání, ale i k normálnímu energetickému metabolismu. Doporučujeme hořčík v chelátové vazbě např. v podobě bisglycinátu hořečnatého, jehož vstřebatelnost dosahuje až 80%.
Ideální dávka pro suplementaci je 200-400 mg hořčíku. V případě suplementace např. citrátem hořečnatým jsou to např. 4 g na 400 mg hořčíku ráno nebo po tréninku.
Suplementovat se dá samozřejmě kde co, ale pokud chceme, aby naše suplementace měla smysl a nebyly to jen vyhozené peníze, budou Vám stačit tyto výše uvedené. Pokud máte pocit, že se Váš progres zastavil, že jste více unavení a že to nejde tak hladce jako dříve, zkuste Vašemu tělu dopomoci pomocí suplementů. Nezapomínejte prosím na to, že kvalitní a vyvážená strava, dostatek spánku a relaxace jsou naprosto klíčové a bez nich se neobejdete. Výše uvedené přípravky jsou pouze doplňkem, který Vám může pomoci posunout se dál.
Zdroje:
Jówko et al., 2001; Kreider et al., 2017; Wilson et al., 2013; Wilson et al., 2014; Yáñez-Silva et al., 2017 https://www.institutmodernivyzivy.cz/; https://aktin.cz/clanky; https://www.kulturistika.com/vyziva/
Existují určité klíčové aspekty, které je potřeba zohlednit, pokud chceme podat, co nejlepší vytrvalostní výkon a je jedno, zda se jedná o Spartanrace, maratoh či závod na 5 km. Základem je poctivá příprava.
Na co se tedy soustředit, aby byl výkon co nejlepší? Jak nenechat závod náhodě, aby byl výkon nejlépe možný? Co je potřeba si pohlídat?
Zní to jako jasná věc, ale často si neuvědomujeme, že pokud podáváme náročné fyzické výkony, je potřeba tělo více hydratovat. Potenciálně riskujete svalovou křeč či svalovou únavu a celková regenerace se pak zbytečně prodlouží. Vyčerpanému organismu chybí nezbytné minerální látky, jako je například sodík a draslík, ale hlavně je pitný režim důležitý pro celkové zdraví, správné fungování orgánů a udržení vnitřní rovnováhy v těle. Když je organismus dobře hydratován, může pak rozvinout svůj potenciál, což se většinou ukáže až po samotném tréninku. Naopak když jste dehydratovaní, hrozí vám celková slabost, únava, zhoršení výkonu či například bolesti hlavy, čemuž je potřeba se vyvarovat.
Pro informaci tělo potřebuje zhruba 2 až 2,5 litru vody jen na správné fungování, jako je dýchání, pocení atd. což je tzv. minimální množství. Přičtěte k tomu pak sportovní aktivity, slunné dny a můžeme se pohybovat okolo 3 litrů, ale jak říkám, je to velmi individuální dle životního stylu. Doplnění tekutin před výkonem může být okolo 0,5 l, což je závislé na tělesné kompozici a dalších faktorech. Vhodnější je tělo hydratovat průběžně, než do sebe hrknout litr vody a pak si jít zaběhat. Proto je dobré tekutiny doplnit 2 sklenicemi vody zhruba 2 hodiny před výkonem a před tréninkem doplnit jen například 250 ml, což může být i například iontový nápoj.
A jaký je váš vhodný příjem tekutin? To zjistíte například pomocí orientační hydratační kalkulačky pod tímto odkazem: https://www.camelbak.com/hydrated/hydration-calculator# ale způsobů určitě existuje více. [2]
Jen pro představu, níže můžete vidět % obsah vody v následujících potravinách. [2]
Po celém dni si uvědomíte, že jste vlastně nic nevypili, tak co teď s tím?
Inspirace jak si připomínat pitný režim:
Benefity?
Osobně nejsem zastáncem statistik a obecných doporučení, kolik musíte vypít vody, ale to, že je tělo nezbytné hydratovat, je jasné. Fakt, že nejideálnější je čistá voda víme všichni, ale občasné proložení například čajem nebo vodou s citrónem a mátou nebo sem tam i limčou není zas taková tragédie. Upřímně myslím, že je zbytečné do sebe ládovat ochucené limonády, protože je to extra nálož cukru, ale pokud na to jednou za čas máte chuť, nic se neděje. Jen pozor, aby se z toho nestalo pravidlo.
Teď se budu opakovat, ale příjem tekutin je opravdu individuální záležitost, a pokud vám kamarád tvrdí, že musíte vypit tolik a tolik, tak se v první řadě zamyslete, než začnete praktikovat něco, co funguje u druhého. Jaký asi bude příjem tekutin u člověka z Řecka, který má akční životní styl v porovnání s Čechem, který pracuje na homeoffice a moc se nehýbe? Odpověď už nechám na vás.
Mnoho vytrvalostních sportovců startuje svůj trénink nějakou formou rychlého warmupu, jako například rychlejší běh, či rychlá jízda na kole. Stačí to? Tělo by mělo být připraveno na náročný vytrvalostní trénink co nejlépe, proto není od věci začít trénink v podobě pořádného dynamického strečinku, který pak může zahrnovat různé mobilizační cviky, cviky s vlastní vahou, jako například různé dřepy, kliky, přítahy, jumping jacks či dynamické výdrže v planku. Tento druh warmupu může mít pozitivní vliv na celkovou mobilitu a také snížení rizika zranění. Vždy ale záleží na druhu samotné aktivity, kterou provádíte, celkové fyzické kondici a psychickému rozpoložení, a podle toho samotný warm up uzpůsobit. [1]
Mnohdy si neuvědomujeme, že vhodné vybavení je další klíčový komponent k tomu, abychom podali co nejkvalitnější výkon. V návaznosti na daný sportovní výkon a náročnost přírodních podmínek je důležité uzpůsobit oblečení, to je jasné, ale zásadní roli v podstatě u jakékoliv výkonnostní aktivity hraje obuv, která by se neměla podcenit. Nekoupit jen tak obuv v akci podle nejnovějšího trendu, ale zamyslet se nad koupí zodpovědně a pečlivě zvážit, na co bude obuv primárně využita, to je základ. Člověk si ani neuvědomí jaké zdravotní následky může mít nevhodně vybraná obuv. V neposlední řadě pak nesprávná obuv může ovlivnit i náš sportovní výkon.
Základem je určitě vlastní research na internetu či konzultace s trenérem. Následuje například návštěva specializované prodejny. Můžete si minimálně udělat vlastní obrázek, a pak tenisky třeba objednat na e-shopu. Faktory, které mohou ovlivnit výběr jsou pak následující: typ vytrvalostní aktivity, tréninková úroveň atleta, prostředí, zdravotní aspekty, cíle a záměr,..
„Když se zaměřuji na vytrvalostní výkon, tak vlastně nepotřebuji silový trénink.” Omyl!!! Přesto, že váš výkon je převážně vytrvalostní, je rozhodně na místě zařadit i silový trénink, který má celkový pozitivní dopad na výkonost v podobě zvýšené energie, rychlosti a zároveň snížení rizika vzniku zranění. Neznamená to ovšem odpálit se v posilovně, ale spíše zařadit silovou složku tréninku v průběhu týdne. Trénink nemusí být nikterak dlouhý nebo extrémně náročný, může se jednat například o 3 tréninkové jednotky týdně v rozmezí 30-40 minut, ale je to samozřejmě velmi individuální[1].
Za zmínku určitě stojí i intervalový trénink, který může přinášet také mnoho benefitů v podobě zlepšené výkonnosti. Intervalový trénink je tzv. „perfektní parťák“ pro vytrvalostní trénink, protože napomáhá lepší absorpci kyslíku v těle, snižuje rizika vzniku zranění a celkově napomáhá zvýšit objem tréninků[1].
Vyvážená strava s dostatečným množstvím bílkovin, sacharidů a kvalitných tuků je naprostý základ pro jakoukoliv sportovní aktivitu. U vytrvalostních sportovců je pak velmi důležité tělu dodávat dostatek karbohydrátů, protože to je v podstatě palivo, na které tělo jede při podávání vytrvalostního výkonu. Čím více trénujete, tím více potřebujete energie, jinak dojde k vyčerpání organismu, což se může projevit i v podobě nějakého zranění. Vyčerpané zásoby glykogenu můžete doplnit v podobě kvalitních zdrojů sacharidů, kterými mohou být například sladké brambory, vločky, fazole, ovoce, zelenina, či mnoho dalšího.
Nejenom kulturisti, ale i vytrvalostní sportovci musí dbát na dostatečné množství bílkovin pro správné fungování svalů. Pozor, velké množství bílkovin a tuků ve stravě může tělo zatížit, proto je vhodnější počkat až po samotné sportovní aktivitě, nebo se jen vyvarovat nějakému velkému množství. Každý organismus, ale funguje trochu jinak, proto si najděte to, co vyhovuje nejlépe vám. Doplnění bílkovin může být v podobě libového masa, jako například hovězí, krůtí, kuřecí maso, vajíčka či řecký jogurt, možností je ale v dnešní době nespočet i pro sportovce, kteří dodržují například veganskou stravu.
Nezapomínejte na to, že náročné vytrvalostní výkony dostávají vaše tělo do určitého stresu, a právě proto je velice zásadní dodávat potřebné živiny. Organismus potřebuje regenerovat a vhodně zvolené strava tomuto procesu může napomoci.
Antioxidační účinky, které pomáhají tělo zbavit volných radikálů jsou například tyto potraviny: borůvky, maliny, brokolice, špenát, atd[1].
Né vždy znamená čím více, tím lépe. Zvýšit tréninkový objem za cílem zlepšení výkonnosti se nemusí vyplatit. Sledujte svůj progres v dlouhodobějším měřítku mezi 8 až 12 týdny a podle toho uzpůsobujte tréninkový plán. Díky tomu, že budete tréninkové jednotky přizpůsobovat své výkonnosti postupně, nepřetížíte tělo natolik, abyste riskovali různá zranění. Naopak díky tomu svůj progres posunete krůček po krůčku a výsledky se dostaví s časem[1].
Vyvážená strava spolu s optimálním rozložením tréninkových jednotek je nezbytný základ pro správně fungující imunitní systém. Tohle ale někdy nestačí, a proto není od věci využít různé suplementy.
Co je vhodné suplementovat je velmi diskutabilní a my na toto téma budeme určitě připravovat samostatný článek. Já osobně bych se nebála proteinových nápojů, protože někdy může být složitější získat dostatečné množství bílkovin pouze z potravin například pro člověka, který nemusí maso. Dále kreatin, který může pomoci zesílit a nabrat svaly a v neposlední řadě bych zvolila nějaký multivitamínový doplněk obsahující například vitamín C, B12, zinek, vápník, vitamín D, hořčík či železo. V souvislosti s multivitaminy je potřeba zmínit, že pokud jedna tabletka obsahuje komplex vitamínů, procento jednotlivého vitamínu pak bude samozřejmě nižší, pokud tedy víte, že vám například chybí železo (z krevních testů), tak je vhodnější doplňovat železo samostatně. Rozhodně není od věci nechat si udělat krevní testy, kde jasně zjistíte, zda máte něčeho nedostatek.
Ráda bych doplnila, že různé suplementy by měly být považovány pouze za doplněk, ale centrum pozornosti by mělo být upřeno na stravu, pohyb, psychiku a regeneraci. Samotné doplňky stravy by měly sloužit jako „něco navíc“, i když je to často hrozně cool, tak pouze díky doplňkům svaly nenarostou a výkonost se nezlepší. Na druhou stranou, když je možnost svůj progres posunout dál, tak proč ne.
Citace:
[1] GRINNELL, Justin. 10 KEY COMPONENTS TO TRAIN FOR ENDURANCE. Muscle and fitness [online]. ěéě+ [cit. 2021-03-31]. Dostupné z: https://www.muscleandfitness.com/workouts/workout-tips/10-tips-endurance-training/
[2]ŠANDALOVÁ, Mária. HYDRATACE PŘED, BĚHEM, PO TRÉNINKU A JAK SE VYHNOUT DEHYDRATACI. Gym Beam [online]. 2018 [cit. 2021-03-31]. Dostupné z: https://gymbeam.cz/blog/hydratace-pred-behem-po-treninku-a-jak-se-vyhnout-dehydrataci/
Proč je tedy ten bílý cukr takový problém? Klasický bílý rafinovaný cukr se vyrábí z cukrové řepy procesem rafinace. V podstatě jde o bělení cukru, kdy je původní přírodní cukr zbaven veškerých minerálních látek a vitamínů. Cukr ve střevech navíc vytváří kyselé prostředí, které prospívá různým patogenním mikroorganismům. Nadměrná konzumace bílého cukru může tedy způsobovat kvasinkové infekce, oslabení imunity, obezitu, onemocnění srdce, střev a může být příčinou také depresí, migrény a nespavosti.
Konzumní řepný cukr neboli sacharóza je disacharid složený z jedné molekuly glukózy a jedné molekuly fruktózy. Pouhá 1 lžička klasického bílého cukru obsahuje 100 kJ.
Pro svou energetickou bohatost může jeho dlouhodobá vyšší spotřeba vést až k obezitě. Sacharóza navíc značně zvyšuje hladinu glukózy v krvi, poškozuje zubní sklovinu a podporuje vznik zubního kazu.
Cukr neobsahuje bílkoviny, esenciální tuky, vitaminy ani minerály. O všechny prospěšné látky přichází během rafinace. Konzumní cukr rovněž narušuje činnost hormonů, které regulují pocity hladu a sytosti.
Největší problém představuje závislost na sladkém. Chuť cukru způsobuje uvolňování dopaminu spojeného s centrem odměny v mozku, který aktivují i návykové drogy.
Dávejte si velký pozor i na další náhražky cukru, které také nejsou vhodné k pravidelné konzumaci. Jedná se o agávový sirup – obsahuje 85 % fruktózy, tedy mnohem více než klasický cukr, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy – obsahuje velké množství fruktózy a má stejné negativní dopady na lidské tělo jako běžný cukr, fruktóza – výjimku tvoří fruktóza přirozeně se vyskytující v ovoci, sorbitol, aspartam, acesulfam K, cyklamát, sacharin, sukralóza.
Fruktóza obsažená v ovoci nepředstavuje problém z toho důvodu, že ovoce je plné vlákniny, vitamínů, minerálů a antioxidantů.
Čím tedy sladit?
Přírodní sladidlo získávané z listů jihoamerického keře stevia rebaudiana neobsahuje žádné kalorie a nezpůsobuje tak přibírání na váze. Velkou výhodou stévie je až 300 × vyšší sladivost než u klasického cukru. Nicméně její specifická a nezaměnitelná chuť nemusí sedět každému.
Studie z roku 2019 poukázala na možnou souvislost mezi stévií a narušením střevní mikroflóry, a současně naznačila, že může stejně jako jiná sladidla vyvolat glukózovou intoleranci a metabolické poruchy.
Nízkoenergetický cukrový alkohol erythritol obsahuje pouze 0,24 kalorií v 1 gramu. Jeho chuť je přitom velmi podobná klasickému cukru. Slazení erythritolem v běžné míře proto nemá prokázané nežádoucí účinky.
Erythritol podle studie nezvyšuje hladinu cukru, inzulinu, cholesterolu ani triglyceridů v krvi. Je tedy výbornou alternativou klasického cukru zejména pro lidi s nadváhou nebo cukrovkou. Stejně jako u jiných alkoholových cukrů je však třeba hlídat zkonzumované množství. Ve vyšších dávkách může erythritol způsobovat mírné zažívací potíže.
Z jihoamerické rostliny yacon se extrahuje tmavý sirup se sladkou chutí a hustou konzistencí. Obsahuje pouze 1,3 kalorií na 1 gram a svým vzhledem připomíná melasu.
Sirup z yaconu obsahuje 40-50 % fruktooligosacharidů, které jsou pro lidské tělo nestravitelné. Studie ukazuje, že fruktooligosacharidy mohou redukovat hormon hladu ghrelin a tím snižovat chuť k jídlu. Navíc živí hodné bakterie ve střevech a zlepšují trávicí procesy. Pozor si však dávejte na tepelnou úpravu. Vysoké teploty totiž narušují strukturu fruktooligosacharidů a znehodnocují je.
Cukrový alkohol xylitol vyniká příjemnou sladkou chutí. Pochází nejčastěji z kukuřice nebo březového dřeva, ale najdete ho i v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Nenachází se v něm žádná fruktóza, která patří mezi časté příčiny zdravotních potíží. Obsahuje pouze 2,4 kalorií na 1 gram, což je o 40 % méně než běžný cukr. Podle zahraničního výzkumu xylitol nezvyšuje hladinu krevního cukru ani inzulinu.
Konzumace xylitolu snižuje riziko vzniku zubních kamenů a kazů. Xylitol navíc zvyšuje absorpci vápníku v těle, což zlepšuje nejen kvalitu zubů, ale také hustotu kostí. Nadměrná konzumace může způsobit zažívací potíže, jako je nadýmání a průjem.
Sirup z kořene čekanky má na rozdíl od běžného cukru nízký glykemický index a minimum kalorií. 100 g čekankového sirupu má jen 161 kcal. Za svá pozitiva vděčí především vysokému obsahu vlákniny, která podle zahraniční studie podporuje množení prospěšných bakterií ve střevech. Zároveň působí protizánětlivě a podporuje přirozené detoxikační procesy organismu. Ani v případě čekankového sirupu to nepřehánějte s množstvím. Pokud překročíte doporučenou denní dávku 10-20 g, mohou vás dostihnout trávicí potíže vyvolané nadbytkem vlákniny inulinu.
Je důležité si uvědomit, že s žádným z výše uvedených sladidel to nemůžete přehánět, ale určitě s jejich konzumací nenapácháte toliko škody ve svém organismu jako s cukrem. Bílý cukr můžete nahradit i ovocem nebo kokosem, případně vanilkou a skořicí, které přirozeně připomínají sladkou chuť a vůni.
Zdroje: www.vitaljog.cz ; www.bezhladoveni.cz, www.aktin.cz
Proč je tak důležité, aby se děti pravidelně hýbaly?
Všichni pravděpodobně tušíme, že pravidelný pohyb u rostoucích dětí je důležitý, víme ale proč je to tak zásadní?
První, co mě napadne, je pravděpodobně psychické zdraví a nějaká minimální, nezbytně nutná kondice pro zdravé tělo, není v tom ale něco více? Jaká jsou potenciální zdravotní rizika? Tak na tohle a mnoho dalšího se společně podíváme.
Začneme s menším strašákem, aneb, jaké zdravotní problémy mohou vzniknout u dětí, které se nehýbou. Možná vás to ani nenapadane, protože většina těchto komplikací, se často projeví až v pozdějším věku, ale to riziko si přeci vzít na triko nikdo nechce.
1. Kardiovaskulární onemocnění
Faktem je, že cvičení podporuje činnost srdce, a tohle platí dvojnásob i u dětí. Již od raného věku je možné snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění právě díky zařazením pravidelného pohybu.
2. Fyzická kompozice
Psychický benefit je zřejmý, ale nezapomínat na ten fyzický je také zásadní. Jednoduše řečeno psychika je propojena s našim fyzičnem, proto děti, které jsou fit, mají tedy větší chuť do života. V neposlední řadě roste svalová hmota, která má klíčový vliv na celkové držení těla a ochranu kloubů a kostí. Tělo je pak silnější a odolnější, a proto se jen tak nesesype. Svalová hmota taky podporuje činnost metabolismu, který pak funguje, jak má.
3. Klouby
Když se zamyslím nad cvičením u dětí a potenciálních zdravotních problému, tak mě asi nenapadne bolest kloubů, ale pozor. I tohle může nastat, bez zařazení pohybových aktivit. Různé aktivity, jako například tanec, skákání, běh či tenis mohou dětem pomoci zlepšit tvrdost kostí a tím je zesílit. Tohle je primárně velmi důležité u dívek, které mají tendenci k častějším zraněním, protože mají slabší kosti, což se často projevuje až v pozdějším věku.
4. Balanc
Čím více děti zařazují různé druhy pohybu, tím se jim zlepšuje balanc, tedy koordinace. Bude pak mnohem jednoduší předejít různým pádům, či je zkoordinovat. Tohle se projevuje také v pozdějším věku, kdy mají tito lidé, kteří sportovali za mlada, mnohem lepší koordinaci a stabilitu.
5. Bolesti ve stáří
Sedavý způsob života si vybírá svoji daň například v podobě bolesti zad, kterou trpí velká část populace. Pokud se ale již od raného věku bude vštěpovat láska k pohybu spolu s osvětlením všech možných zdravotních benefitů, tak to přeci půjde samo a mnohem jednodušeji se těmto možným zdravotním komplikacím zamezí. Děti si vybudují zvyk, neboli určitý standard. Je přeci mnohem jednoduší zařazovat postupně preventivní cviky, které pomohou například se správným držením těla, než ve 40 letech začít hledat řešení, na již strastiplné bolesti a křivá záda.
6. Imunitní systém
Přiměřená míra pohybu souvisí se sníženým rizikem vzniku nemocí a infekcí. Cvičení podporuje imunitu, to je jasná věc, tak proč ji nepodpořit.
7. Činnost mozku
Pohyb zlepšuje činnost mozku, děti si pak lépe pamatují, jsou pozornější a umí se soustředit. Tohle jako mnohé další platí pro lidi obecně. Děti, které sportují, mají často i lepší výsledky ve škole.
8. Spánek
Jaký mají vaše děti spánek? Je zřejmé, že pokud se budou hýbat, tak se zlepší i kvalita spánku. Pohyb pomůže dětem rychleji usnout, což je přeci jasná výhra. Spánek bude hluboký a delší, a co je více než vyspané a dobře naladěné dítě?
9. Deprese a úzkost
Když se bavíme o cvičení u dětí, tak téma deprese je asi to poslední, co vás napadne, i mě. Ale pozor! Různé druhy deprese mohou nastat i u dětí, nehledě na to, že se to pak všechno může projevit v pozdějším věku. Pohyb může určitě pomoci v prevenci různých symptomů deprese. Primárně zařazením sportovních aktivit zabráníte různým špatným náladám či úzkostem. Pohybové aktivity pomáhají s řešením různých stresových situací. Naopak děti, které mají spíše sedavý způsob života, se mohou potýkat s alkoholismem, či drogami v pozdějším věku. Zkrátka a jednoduše k tomu pak trochu více inklinují, tohle ale samozřejmě není žádné pravidlo. Můžeme pohlážet na pohyb i jako tzv. RESET tlačítko, když je špatná nálada. Někdy postačí i 10minutová procházka a vše je zase v pohodě.
10. Sebevědomí
Určitě jste si všimli, že děti, které sportují a jsou často v kolektivu dalších dětí, mají větší sebevědomí. Na sebevědomí u dětí má samozřejmě vliv tisíc dalších faktorů, ale já osobně věřím, že být součástí nějakého sportovního týmu, má vždy benefity do budoucna. Nehledě na to, že jste fit, umíte spolupracovat v kolektivu, a to je velmi užitečné. Vždy totiž budete obklopeni kolegy, business partnery či zákazníky. Když umíte spolupracovat v týmu, vše je pak jednodušší. Proto může stát za zvážení zařadit své dítě do nějakého kolektivního sportu, třeba jen na zkoušku. V dnešní době bohužel nic takového úplně nejde, ale nevěšte hlavu. Pokud je vaše dítě spíše rozpačité ve společnosti, možná právě díky momentálnímu individuálnímu cvičení získá sebevědomí, a naopak bude chtít časem kolektivní sport vyzkoušet. Každý je ale jiný, originální a unikat, a každému vyhovuje něco jiného. Proto nemá smysl dítě do ničeho tlačit.
11. Cvičení u dětí s poruchami
Například děti s autismem vykazují lepší výsledky, pokud cvičí či vykonávají nějakou fyzickou aktivitu. Obecně řečeno, vhodná míra pohybu napomáhá snížení různých negativních dopadů nemocí. Tohle je samozřejmě extrémně individuální, ale není určitě na škodu, se nad tímto zamyslet.
Tady máme asi 3 základní skupiny dětí, kdy první, sport milují a chtějí dělat všechno a pořád, pak druhou skupinu dětí, kdy je potřeba určitá dávka motivace. A třetí skupina dětí, která prostě ke sportu vztah nemá a nebaví je to. Co s tím?
V první řadě je asi zásadní nějak vycítit, jaký vztah má ke sportu vaše dítě a podle toho postupovat. Nemá cenu nikoho do ničeho nutit, ale spíše zaujmout strategii kuriozity. Inspirujte, buďte vzorem, snažte se být kreativní. Tady je asi těžké dávat nějaké univerzální rady, každý je prostě jiný, ale pokusím se sepsat pár typů, které by třeba mohly fungovat i v tomto bláznivém období.
1. Co takhle lezení po stromech?
2. Domácí rodinné protahování?
3. Fotbal, zapojte celou rodinu a vytvořte týmy.
4. Gymnastika.
5. Golf.
6. Ping pong.
7. Bruslení na kolečkových bruslích.
8. Tenis.
9. Volejbal, basketbal, basebal.
10. Posilovací cvičení s balóny a různými pomůckami.
11. Práce na zahradě.
12. Vezměte děti do parku či na hřiště, kde se mohou případně přidat k těm, co už hrají. Začněte jako diváci, buďte podpora.
13. Online cvičení se spolužáky.
14. Posilovací a taneční cvičení.
15. Pro starší děti mohou fungovat různé posilovací appky na mobilu.
Uznávám, že v dnešní koronové době je to všechno složitější a děti motivovat je mnohem náročnější. Důležité ale je, zachovat alespoň určitou míru pohybu, aby děti byly aktivní a správně se rozvíjely. Čekat na to, až se situace vrátí do normálu může trvat, proto je lepší nenechat nic náhodě a začít makat, jak to jen jde.
A věděli jste, že právě káva Vám může pomoci se spalováním a hubnutím?
Káva obsahuje především kofein, ale také sacharidy, kyseliny, polyfenoly, bílkoviny, minerální látky (draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík), ale i vitamíny.
Kofein nám může pomoci tím, že zvyšuje termogenní efekt a klidový metabolický výdej. V tomto případě je ale velmi důležité si uvědomit, že spálené kalorie kofeinem se nedají srovnat se sportovním výdejem a tyto spálené kalorie je třeba chápat jako malou dopomoc ve spalování energie. Hlavním benefitem kofeinu je především stimulace centrální nervové soustavy, tedy větší chuť k pohybu, věší pocit síly a přirozeně vyšší výdej energie díky fyzické aktivitě a díky této fyzické aktivitě podpoříme naši snahu o redukci tukové tkáně.
Nejvíce konzumovaný je kofein z kávy a čaje, ale také například z yerba maté, guarany a dalších rostlin, které kofein obsahují. Díky těmto přírodním potravinám do sebe krom kofeinu dostanete také větší množství antioxidantů a dalších látek se zdravotnímu benefity.
Efektivní dávku kofeinu (3-6 mg kofeinu na 1 kg hmotnosti) získáte asi ze 4-5 nápojů denně (pravý čaj, káva).
Je také možné sáhnout po kofeinu jako po doplňku stravy nebo kvalitního komplexního spalovače tuku, zde máte výhodu, že přesně víte dávku kofeinu, kterou jste přijali, ale bohužel zde nětěžíte z přidaných látek jako jsou antioxidanty atp.
Pozor ale také na to, abyste kofeinu nepřijímaly zbytečně velké množstí a také ho nedoporučujeme ve večerních hodinách. Poslední dávku kofeinu je třeba přijmou nejpozději 6 hodin před plánovaných spánkem, tak aby nebyla ovlivněna jeho kvalita v negativním slova smyslu. Pokud přemýšlíte jak kombinovat doplněk stravy a kávu, tak ideální volba je v tréninkový den sáhnout po doplňku stravy a v netréninkový den po kávě či čaji.
Velmi důležité je opravdu volit kvalitní a dobře praženou kávu. Zde máte na výběr z velkého množství odrůd a vybrat si dle vaší preference chuti. Jistě ve vaší oblíbené kavárně můžete i v dnešní době zakoupit tuto kávu a vychutnat si ji i doma. Zapoměňte na různé rozpustné kávy na které Vás láka kdejaká reklama v televizi, toto opravdu s kávou nemá nic společného.
Přeji Vám krásný den, plný pohody a možnosti si tu svou dobrou kávu v klidu vychutnat.
Radka Jelínková
Zdroje: www.aktin.cz; www.celostnimedicina.cz
Náš imunitní systém je do značné míry v našich rukou, tak proč ho nepodpořit a předcházet tak nájezdům různých virů. Způsob, jakým se naše tělo vypořádává z vnějšími hrozbami dokážeme sami ovlivnit pomocí stravy, růžných doplňků potravy, ale také fyzickými aktivitami, na které se v tomto článku zaměříme.
Nejenže pravidelné cvičení zpomaluje proces stárnutí, ale také má vliv na možný vznik různých onemocnění. Sedavý způsob života bez fyzických aktivit zvyšuje riziko vzniku chronických onemocnění a to je fakt. Fyzický stav je samozřejmě propojený s našim psychickým rozpoložením, tudíž když člověk cvičí, vyplavují se endorfiny a dobrá nálada zaplaví organismus. Dobrý fyzický a psychický stav, jinými slovy organismus v plné síle, který zvládá bojovat s viry mnohem lepé, a jen tak nepodlehne.
Aktuální covidová pandemie je velká hrozba a způsobuje obavy a strachy většině z nás. Vláda této situaci moc nenapomáhá svými zmatenými opatřeními, měnícími se jako na běžícím pásu. Nejistá situace vyvolává v lidech strach a tak by to být nemělo. Respekt ano, strach ne. Zapojit rozum a dělat co se dá, abychom to vše zvládli jak po fyzické, psychické i ekonomické stránce. Proto je prevence, jedna z nejdůležitějších věcí, které momentálně můžeme dělat. Zavírat se před světem by mělo pouze negativní dopad na naši psychiku a pak už se vezeme. Omezování pohybu může mít mnohem větší dopady, než se na první pohled může jevit, a to například v podobě celkového zpomalení organismu a metabolismu, zhoršení celkové kondice a hromadění energie, které tělo nevyužije. Tyto a mnohé další komplikace mohou vést ke vzniku mnoha onemocnění, nehledě na zásadní ekonomický dopad, což se ve výsledku může podepsat na zhoršení celkového zdravotního stavu celé společnosti. Sedavý způsob života s velmi omezeným pohybem, nemožnost interakce s ostatními, mohou vést až k vážným onemocněním, jako je například deprese, rakovina, diabetes, kardiovaskulární onemocnění a celkově se zvyšující mortalita. Pohyb a aktivní životní styl je klíčem, jak se z toho všeho chaosu nezbláznit a zůstat v dobrém fyzickém a psychickém stavu.
Závěrem bych jen řekla, že i když momentální situace není ideální a každému už tak trochu leze krkem, tak se nevzdávejme. I sebemenší pohyb se počítá, takže i taková obyčejná 10minutová procházka každý den může mít zásadní dopad na naše celkové zdraví a psychické rozpoložení.
Už jste zkusili tanec jako další variantu tréninku? Možná právě tanec pro vás může být ten správný nakopávač. Můžete vyměnit jeden domácí workout za tanec a uvidíte, jak vás to namotivuje a třeba v sobě probudíte skryté taneční vlohy. Každopádně není co ztratit. Dosáhnout zdravého těla a vyrýsované postavy nemusíte pouze zvedáním haldy železa, jsou i jiné způsoby, takže nezoufejte. Během tance se navíc můžete skvěle pobavit a nic moc na to nepotřebujete. Nějakého člena rodiny snad seženete a pak už je to easy. Dobrou náladu a motivaci podpoříte pořádnou muzikou a můžete se na to vrhnout a unášet se rytmem.
V tomto článku se podíváme na to, proč je tanec tak skvělý pro naše tělo. Jaké jsou jeho hlavní benefity, a co jste o tanci jako formě workoutu ještě neslyšeli.
Jen pro ujasnění, tanec kombinuje kardio spolu se silovým tréninkem, a právě proto je to skvělý pomocník, jak zapřáhnout celé tělo. Navíc nesmírnou výhodou tance je, že je pro každého. Existuje nespočet různých typů tance, takže si vybere opravdu každý.
Proč zkusit tanec?
Hledáte efektivní aktivitu, kde spálíte hodně kalorií? Tanec bude skvělá volba. Při tanci spálíte cca 300 kcal během 30 minut, což je zhruba srovnatelné při běhu či plavání. Možná vás napadá otázka, jak je to možné. Je to kvůli tomu, že při tanci zapojujete celé tělo a pohybujete se do všech stran, kdežto například při běhu se pohybujete rytmicky v určitém směru. Zjednodušeně řečeno, kdyby bylo běhání jako řízení auta po dálnici, tak by byl tanec řízení středem centra města, které je plno různých překážek. Samozřejmě je důležité vzít v potaz intenzitu a typ konkrétního tance, kde se pak vydaná energie bude zásadně lišit.
Jaký typ tance zkusit? Na youtube najdete nespočet tanečních workoutů, které můžete vyzkoušet podle toho, co je vám blízké. Zkus například vyzkoušet několik různých lekcí, každý týden jiný a uvidíte co vám sedne. Pak už se člověk může zaměřit na kvalitnější lekce od profi trénérů, kteří vám určitě rádi poradí online. Pokud chcete zkusit rytmy BACHATA DANCE i ty naleznete na našich stránkách v rezervačním systému. Naleznete zde lekce zaměřené na techniku, ale i BACHATA WORKOUT u kterých se pěkně zapotíte.Videa naleznete zde http://www.trxblansko.cz/system/uzivatelsky-panel/ Fantazii se meze nekladou, pro inspiraci můžete vyzkoušet například: hip-hop, hip-hop tabata, balet, salsa, zumba, břišní tanec, atd.
Tanec je cvičení s vlastní vahou a proto tělo nepřetěžujete, ale máte určitou svobodu, jaký pohyb a provedení zvolíte. Pokud cítíte, že vaše tělo během tance nemůže, nebo je unavené, vše, co je potřeba udělat, je změnit směr pohybu a pokračovat. Rozmanitost tance je obrovská. Tanec má rozhodně i značný vliv na klouby a budování svalové hmoty, či rýsování. Díky různým úkrokům do stran, poskokům a celou sadou různých pohybů můžete aktivovat svalové partie, o kterých jste možná ani nevěděli. Tancem tedy nejen posilujete a budujete svalovou hmotu, ale zásadním způsobem zlepšujete i koordinaci těla.
Pravidelné lekce tance mají také vliv na zlepšení kardiovaskulárního systému, jinak řečeno zlepšuje se průtok krve v těle, a tím pádem se také zlepšuje činnost srdce.
Jako při jakékoliv jiné sportovní aktivitě i při tanci se vyplavují endorifiny, hormony štěstí. To ale není vše, tanec může dodat energii, namotivovat, snížit stres atd. To už ale musíte zjistit sami, jaký efekt na vás, právě tanec, má. Ne nadarmo se říká, že lidé žijící v Latinské Americe jsou ti nejšťastnější lidé na světě. Osobní zkušenost mám právě z života v Kolumbii, kde lidé doslova „tančí, kudy chodí“, a je úplně jedno jestli vám je 10 nebo 50 let. Není tomu tím, že mají hromadu peněz, nebo skvělou kariéru. Prostě a jednoduše se umí bavit a užívat si život na plno a k tomu pro ně neodmyslitelně patří tanec.
Mimo jiné je tanec jeden ze způsobů terapie pro ty, kteří mají panické úzkosti či mají strach z mluvení na veřejnosti. Pokud se člověk dokáže odvázat při tanci, bude pak menší problém mluvit na veřejnosti před cizími lidmi. Zajímavostí je, že studie potvrzují vliv tance na zmírnění stresu, a tedy i snížení rizika demence ve stáří.
Zkusíte tedy zařadit tanec nebo alespoň některé cviky inspirované tencem? Důležité zůstává, hýbat se, jakou formu zvolíte je už jen na vás. V případě jakýchkoliv dotazů nám napište, rádi poradíme!
Spánek je útlumově-relaxační fáze organismu. V této fázi dochází k uvolnění svalstva, je snížena tělesná teplota organismu, dýchání je pomalejší a snižuje se krevní tlak. Je to oáza klidu a čerpání energie do dalšího dne. Hluboký spánek obecně pomáhá regenerovat celé tělo v období růstu, hladovění i nemoci.
Spánek je pro regeneraci našeho organismu nezbytný.
Bohužel v dnešní hektické době je spánek velmi podceňovaný a bohužel, dle průzkumu, je uvedeno, že poruchou spánku trpí v České republice až 25% lidí nad 50 let.
Z nedostatku spánku, neboli ze spánkové deprivace, vzniká velká řada zdravotních obtíží. Obrovský vliv spánku na změnu tělesné kompozice ukazují výsledky recentní studie, kdy se účastnící rozdělili do dvou skupin a obě podstupovaly silový trénink 2x týdně 10 týdnů. Jedna ze skupin byla poučena jak zlepšit kvalitu i kvantitu jejich spánku. Po ukončení studie došlo u obou skupin k nárůstu beztukové tkáně -1,3kg vs. 1,7kg u skupinky poučené o metodách spánkové hygieny. Co je ale velmi zajímavé, tak obrovský rozdíl byl ve změně tělesného tuku u obou skupin. První skupina nabrala 0,8 tukové tkáně, ta druhá (s lepším spánkem) shodila 1,8 kg tuku!
Vědci tyto rozdíly vysvětlují tím, že v případě spánkové deprivace dochází k hormonálním změnám a vyššímu pocitu hladu (díky zvýšené hladině gherlinu).
K úspěšnosti tréninkového plánu nebo snahy o zhubnutí je z těchto studií zřejmé, že spánek je extrémně důležitým faktorem. Nedostatek spánku může za každé situace omezovat dosažení těchto cílů.
PROSTŘEDÍ
Vybereme si místo, kde je nám příjemně, s ideální teplotou okolo 18-20 °C. Eliminujeme veškeré nepříjemné zvuky a hluk, ale pokud máte rádi na usínání kulisu v podobě zvuků přírody nebo oblíbené melodie, směle do toho. V místnosti by nemělo být žádné rušivé světlo, ideální je úplná tma. Důležitá je také kvalitní matrace, peřiny a polštáře.
PŘÍPRAVA A PERSONALIZACE
Je důležité si uvědomit, že každému vyhovuje jiný režim, délka spánku i příprava na něj. Doporučovaná délka spánku pro dospělé osoby je 7-9 hodin. Ke kvalitnímu spánku nám může pomoci každodenní rutina, tzn. chodit spát a vstávat v cca stejnou dobu. Do postele je ideální uléhat cca 2 hodiny po posledním jídle. Důležité je provést nějaký relax pomocí např. horké koupele, meditace, čtení oblíbené knížky, poslechu relaxační hudby, atd.
PRAVIDELNÝ POHYB
Pomoci se spánkem nám také může pravidelný pohyb a úplně nezáleží na tom jestli si dáte delší procházku na čerstvém vzduchu, zajdete si do posilovny, nebo půjdete běhat. Důležité je ovšem intenzivní aktivitu nedělat v pozdních večerních hodinách, tak aby Vám to spánek spíše nenarušilo.
NA CO SI DÁT POZOR?
Různé stimulanty také kvalitě spánku nepřispívají, patří mezi ně především KOFEIN a ALKOHOL. Oba dva negativně ovlivňují kvalitu spánku.
Dalším problematickým faktorem je MODRÉ SVĚTLO, které v naším domácnostech hraje obrovskou roli, jedná se o osvětlení, televize, mobilní telefony, atd. Toto modré světlo přes den podporuje bdělost, nicméně s nastávajícím večerem ho potřebujeme méně a méně, tak aby tělo mohlo vyloučit melatonin, ohrozit kvalitu našeho spánku a regenerace a tedy i zvýšit riziko výskytu nemocí jako je rakovina, diabet, kardiovaskulární onemocnění a obezita. Ideální je nevystavovat se zdrojům modrého světla cca 2-3 hodiny před spánek. Pokud je to ale nezbytné, nastavte si na elektorinckých zařízeních filtry potlačující modré světlo, případně volte brýle s filtrem modrého světla.
Co si z toho vzít? Pokud se snažíte zlepšit svůj sportovní výkon, posunout se v tréninku, nebo podpořit svoji snahu o zhubnutí, zkuste se mimo jiné zaměřit na svoji kvalitu spánku. Je velmi důležité spánek nepodceňovat, protože jak jste se dočetli výše, spánek má neuvěřitelné benefity a může vám pomoci v mnoha ohledech.
Zdroj: www.institutmodernivyzivy.cz; www.brain-soultherapy.cz
Návrat k sobě samému. Může to být i takhle jednoduché. Vše, co se děje kolem nás najednou pracuje spolu s námi a ne proti nám. Yoga nám jen připomíná, že všechno souvisí se vším a vše je propojeno. Musíme žít, konat, dýchat, ale s uvědoměním. Vše je o naší cestě, takže s chutí do života, protože tohle, teď a tady, to je ono.
Co je vlastně yoga asi všichni víme, takže jen zkráceně pro připomenutí. Jedná se o propojení mezi tělem, myslí a duchem, kde zásadní roli hraje právě dýchání. Co, už možná, ale není tak známo je, že existuje nespočet typů yogy, jako například: vinyasayoga, hathayoga, iyengaryoga, kundaliniyoga, ashtangayoga, bikramyoga, yinyoga, restorativeyoga, yogaflow, atd. Každý si může najít tu svoji yogu, kterou zrovna teď potřebuje.
Co mi pravidelné cvičení yogy muže přinést? Fyzický progres a psychickou pohodu, to je asi všeobecně známo, ale jaké jsou konkrétní benefity pro naše zdraví? Jak s yogou začít? Na co si dát pozor? Zhubnu? Optimální délka yogy?
1. Jáký má yoga vliv na naše zdraví?
Yoga zlepšuje silové schopnosti, balanc a flexibilitu. Cviky v pomalejším a plynulém rytmu v různých pozicích spolu s hlubokým dýcháním mají vliv na lepší prokrvení a aktivaci svalů. Silový výkon se tedy posouvá na další level, ale je důležité vytrvat, výsledky nebudou patrné po pár cvičeních.
2. Objevíte svaly, o kterých jste ani nevěděli!
Cvičení yogy má vliv na hluboce uložené svalstvo. Cvičením s vlastní vahou aktivujete svaly, které při běžném posilování nebo cardiu tolik nepoužíváte. Zároveň můžete ulevit napětí ve svalech a protáhnout právě ty svalové partie, které mohou, kvůli náročnému silovému tréninku trpět. Proto je skvělé yogu využívat, jako doplněk k silovému tréninku, tzv. kompenzační a protahovací cvičení, alespoň 1x týdně, nebo i vícekrát.
3. Ranní rituál pro lepší den!
Yoga může nastartovat den, kdy se budete cítit skvěle a od rána budete pozitivně naladění. Co takhle zkusit zařadit 10 minut yogy každé ráno? Sami uvidíte, jaký to udělá rozdíl a kolik energie budete mít na celý den. Na youtube najdete nepočet videí, jak v češtině i angličtině. Já osobně můžu doporučit „Yoga with Adriene“, Američanka, která má na svém kanálu nespočet růžných variant cvičeníyogy, kde si určitě vybere každý. Samozřejmě yoga na živo je naprosto o něčem jiném, kdy samotná atmosféra a odporoštění se od každodenních starostí má úplně jiný rozměr.
4. Sedíte celý den u počítače a bolí vás záda?
„Sedavé zaměstnání aneb homeoffice“, tak takhle to má momentálně asi hodně lidí. Po čase přijdou bolesti zad a hlavy, a to rozhodně není nic příjemného. Jak již bylo zmíněno, yoga má vliv na uvolnění stresu a tlaku, ale taky to může být skvělý pomocník proti bolesti zad. Yogové pozice protahují a posilují právě svalstvo zad. Zkrátit si obědovou pauzu a zařadit 10 minut yogy může rozproudit zatuhlé svalstvo, budete se cítit lépe, a hlavně budete mít více energie. Můžete to zkusit, co je 10 minut z celého dne? Třeba se vám to zalíbí a bude cvičit každý den 30 minut.
5. Zhubnout pomocí yogy?!
Každodenní cvičení yogy mý vliv na zrychlení metabolismu a aktivaci svalů, což se může projevit v podobě zvýšeného spalování tuků. Je to ale velmi individuální a je potřeba zohlednit mnoho faktorů, jako je délka cvičení, intenzita, kompozice těla atd. Faktem ale zůstává, že pravidelné cvičení yogy má zásadní vliv na náš psychický stav, naše rozpoložení a uvědomění. Tyhle aspekty hrají kolikrát mnohem zásadnější roli v procesu hubnutí než cokoliv jiného. Můžete každý den uběhnout 10 km, cvičit silový trénink a yogu každý den, ale pokud nebudete psychicky v pohodě, výsledky neuvidíte a nebudete se cítit tak dobře. Tím jsem jen chtěla připomenout, jak zásadní a primární by vždy mělo být psychické naladění a s tímto nám yoga opravdu může pomoci.
6. Můžu se zranit?
Při cvičení yogy je potřeba být velmi opatrný, abyste si nevědomě nepřivodili nějaké zranění, a proto je důležité vybrat si dobrého lektora, který by měl dohlédnout na správné provedení cviků. Ještě více zásadní je vnímat svoje tělo, protože jen vy sami víte a cítíte, kam až můžete zajít, a jaká pozice už je pro vás v tomto momentu maximální. Velkou výhodou yogy je její variabilita a neskutečné spektrum cviků, proto se nebojte improvizovat a zkoušet to, co vám vyhovuje nejlépe.
7. Optímální délka yogy
Věřím, že něco takového, jako optimální délka yogy neexistuje. Je to jen na vás, co vám vyhovuje a jaký je váš cíl neboli proč yogu cvičíte. Pokud je cílem zlepšení silových schopností, pak můžete zvolit například náročnější formu poweryogy 4x týdně. Intenzita, náročnost a délka yogy je variabilní, proto yogu může cvičit naprosto každý a v jakémkoliv věku.
Tímto jsem vám chtěla nastínit, o čem yoga vůbec je, ale je toho mnohem víc. Věřím, že benefity pravidelného cvičené yogy jsou zásadní jak pro naši fyzickou zdatnost a psychickou odolnost, ale také uvědomění si sebe sama. To, jak se člověk vypořádává s každodenními překážkami, které mu život přináší. Zda yogu vyzkoušíte nebo ne, je pouze vašem rozhodnutí :) Já se na vás budu těšit u pravidelných lekcí yogy,snad již brzy a doufám, že si cvičení užijeme.
Vánoce jsou za námi a nás čeká rekapitulace uplynulého roku, který byl pro mnohé z nás plný změn a neočekávaných situací. S příchodem nového roku je ale v co doufat a snad se tato nejistá situace uklidní a my zas budeme moci dělat naprosto běžné věci, které se pro nás nyní staly vzácnými, jako třeba zajít si do fitka. Jak se vše bude vyvíjet, je zatím ve hvězdách, co ale můžeme ovlivnit my sami jsou naše rozhodnutí a činy. Náš fyzický a psychický stav je pouze v naší režii.
Možná by nebylo od věci se ještě naposledy v tomto roce zastavit, zpomalit, odpočinout si a psychicky se naladit na nový rok spolu se všemi výzvami, které nás čekají. Dohánět formu do konce roku a stresovat se už asi nemá úplně smysl.
Aby byl náš sportovní trénink co nejefektivnější, je důležité zaměřit se na kvalitní regeneraci, která je ovlivněna nespočtem faktorů, jako je spánek, výživa, psychické rozpoložení, doplňky stravy, lidé v okolí atp. Různé regenerační techniky nám mohou pomoci s uvolněním svalstva, nebo i s únavou, což může mít zásadní vliv na dosahování našich sportovních cílů. Správná regenerace může být účinný způsob, jak bojovat s únavou. Je však ale zásadní neopomínat klíčové aspekty, kterými jsou kvalitní spánek, vyvážená strava plná kvalitních zdrojů bílkovin a neméně důležitý aspekt, kterým je zvládaní stresu.
Níže si přiblížíme dva z mnoha způsobů regenerace, kterými jsou hydroterapie a saunování.
Hned v úvodu začneme s letošním hitem Instagramu, což je otužování aneb koupání v rybníku, řece nebo třeba ledové kádi. O co přesně jde a jak na to?
Jak již asi všichni tušíme, jedná se o ponoření sportovce do studené nebo i teplé vody, případně střídavě. Benefity jsou snížená bolestivost svalstva, nižší svalové poškození, menší zánětlivost a snížený pocit únavy. Doprovodnými efekty je pak zlepšená imunita,lepší efektivnost metabolismu a celkově lepší psychická odolnost. Nastartuje se také proces termogeneze, který má pozitivní vliv na hubnutí.
Jen pro představu, studená voda k regeneraci vypadá zhruba následovně. Ideální doba trvání je cca 15 minut v intervalech 1 minuta ve vodě a 1 minuta odpočinku, kdy se teplota vody pohybuje v rozmezí 10–15 °C.
Mezi jednou z podskupin hydroterapie patří WimHofova metoda, která nabízí několik možností regenerace, které se zaměřují na dýchací techniky, otužování a meditace. Kdo je vlastně Wim Hof? Člověk, který má 26 světových rekordů, jako například zasypaní v ledu, výšlap na Kilimanjaro v trenkách, zaběhnutí maratonu v poušti bez vody atd. Je to ještě člověk? Zřejmě ano, vědci se divili, a tak ho testovali a co zjistili? Kombinace jeho metody prostě dokáže divy s lidským organismem a víte co? Dokáže to naprosto každý po řádném tréninku. Určitá část v mozku totiž dokáže regulovat tepovou frekvenci a krevní tlak, ovlivňovat autonomní procesy a vyvolávat analgezi-tlumí bolest, což je stimulováno právě WimHof metodou.
Pozitivní vliv na náš organizmus má rozhodně sauna a to již z několika důvodů. Pravidelné návštěvy sauny snižují vznik kardiovaskulárních onemocnění, díky snížení krevního tlaku a zvýšenému průtoku cév. Nadále saunování napomáhá zamezit možná rizika funkce horních cest dýchacích a celkově urychluje regeneraci. Saunování zvyšuje vylučování růstového hormonu, který je stěžejní pro mnohé opravné mechanismy po náročné fyzické aktivitě. Naše svalstvo je zásobováno živinami a zároveň odvádí nežádoucí látky z těla ven díky zvýšenému krevnímu průchodu. Zaznamenány jsou i velmi pozitivní vlivy na psychiku, kdy tělo vyplavuje endorfiny, které nám krátkodobě ulevují od bolesti a zlepšují náladu. Za zmínku rozhodně stojí podpora imunitního systému, který se v této době snažíme posilovat, jak to jen jde. Blahodárné účinky jsou celkem jednoznačné, a navíc se člověk pořádně prohřeje.
Jediným zádrhelem může být otvírací doba, která je v této situaci jako na houpačce, a proto možná stojí za zvážení investice do domácí sauny. Jen pro informaci taková domácí finská sauna se pohybuje zhruba kolem 30 000 Kč.
Mezi další formy regenerace můžeme zařadit: masáže, aktivní odpočinek, kryoterapie, foamrolling, laserová terapie, fireflyrecovery, atd. Možností regenerace je nespočet, ale jak jsem si řekli hned v úvodu, stavebními kameny jsou a vždy budou:spánek, strava a psychika. Kvalitní a poctivý strečink po sportovní aktivitě je základ, a pak už je jen na vás, jaký způsob regenerace vám vyhovuje nejlépe. Neexistuje jedno univerzální řešení pro všechny. Dřít do krve nestačí, na náš výkon má vliv nespočet faktorů a regenerace je jeden z klíčových.
Tímto bych Vám jen ráda připomněla, že samotný trénink mnohdy není úplně klíčový, ale na sportovní výkon a progres má vliv celá řada faktorů. Je to o rovnováze všech proměnných, které mají na sportovní výkon určitý vliv. Kombinace správné regenerace, tréninku, potravy a psychické odolnosti je klíč k tomu, aby vás celý sportovní proces bavil. Výsledky se pak dostaví, uvidíte.
Najednou máte lepší výkonnost, výsledky, cítíte se dobře, máte energii, a to za to stojí. Makat na sobě, mít cíle, inspirovat se, učit se a posouvat se dál, o to přeci jde. Tímto bych se s vámi ráda rozloučila v tomto roce a popřála vám za celý tým Studia funkčního tréninku Blansko jen to nejlepší do nového roku 2021. Věřím, že nás čeká jen to dobré a těším se až se zase potkáme ve fitku plní energie a dobré nálady.
Zdroje:
PUCHER, Peter. Regenerace ve sportu. Brno, 2020. Závěrečná práce. Fitness Institut.
Člověk by si řekl, že když přece pije s mírou, může to pro něj mít vlastně jen samé benefity. Ale co když cvičíte, snažíte se hubnout a sem tam si dáte nějaký ten alkohol? Ono to není zas tak růžové, jak se na první pohled může zdát.
Alkohol je jedna z potravin, která má na tělo a chování člověka obrovský vliv. Někdo v alkoholu utápí svoje trápení, jiný ho používá jako večerní relax a někdo si bez něj pokec s kamarády ani nedokáže představit. Co ale dělá alkohol s organismem, jaký má vliv na hubnutí a na naše sportovní výsledky?
Doporučená maximální denní dávka je udávána na jednu porci alkoholu denně, tato porce odpovídá cca 20 g alkoholu. Toto odpovídá přibližně 500 ml piva, 2 dcl vína nebo 50 ml tvrdého alkoholu. Jakákoliv konzumace nad toto množství je již nadměrná.
Je prokázáno, že alkohol uvolňuje napětí, zvyšuje sebedůvěru a podporuje agresivitu. Všechny tyto vlastnosti se zdají být pozitivní, ale jen když si jdete zahrát s kamarády letní nohejbal, případně, pánové, jdete na rande. Ale pozor i zde je zásadní množství, jedná se o maximálně jednu porci alkoholu.
V případě, že jste úplně zdraví, může mít pro Vás alkohol i nějaký ten pozitivní účinek, např. snižuje riziko srdečních onemocnění a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, který pomáhá k odbourání toho zlého cholesterolu z těla.
Alkohol ovlivňuje vytrvalost, koordinaci, balanc a naše reakce a to vše v negativním slova smyslu. Už jedno malé pivo (330 ml) nám dokáže snížit výkonnost až o 4%, alkohol v krvi nám znemožňuje efektivně držet balanc, máme mnohem horší koordinaci a naše reakce jsou mnohem pomalejší. Co je také velmi důležité, je to, že alkohol snižuje schopnost jater vytvářet glukózu, která je zdrojem energie pro naše tělo, tedy po požití alkoholu bude naše tělo schopno produkovat méně energie na cokoliv.
Je nutné počítat s tím, že ke svému růstu svaly potřebují dostatečný stimul, nejúčinnějším je silový trénink a kvalitní strava bohatá na bílkoviny. Bohužel pro některé z Vás, ALKOHOL RŮST SVALŮ NEPODPORUJE. Vědecká studie (pod vedením Evelyn Parr) zjistila, že pokud si dáte alkohol před silovým tréninkem, snížíte tak tvorbu kosterní svaloviny asi o 25% oproti tomu, kdybyste si tento alkohol nedali. Dále bylo prokázáno, že alkoholické nápoje zkonzumované po tréninku omezují anabolické procesy. Proto si tedy schovejte alkoholový dýchánek na někdy jindy, rozhodně ne ani před ani po tréninku.
V případě vysoké jednorázové konzumace alkoholu (cca 1 litr vína na osobu o hmotnosti 60 kg) dochází k dočasnému snížení hladiny testosteronu prakticky vždy a zároveň hladina kortizolu roste (dle výzkumu Antonina Blanca). Toto má na náš organismus velmi negativní dopad. Dalším velkým problémem je pravidelná konzumace alkoholu (cca 2 piva denně), která dokáže snížit hladinu testosteronu u mužů až o 7%. Alkohol zde působí přímo na Leydlgovy buňky ve varlatech, kde se mužům testosteron tvoří. Kortizol je především stresový hormon a proto díky jeho zvýšené hladině v krvi budete velmi podráždění a zároveň Vám to značně ztíží snahu o budování svalů. Kortizol Vám také zajistí to, že se Vám bude více ukládat tuk v oblasti břicha. Naopak snížená hladina testosteronu Vám sníží sexuální libido i výkonnost, může Vám narušit spánek a regeneraci organismu a také díky ní můžete tloustnout.
Asi zásadní otázkou pro všechny konzumenty alkoholu je, dá se společně s konzumací alkoholu hubnout? Odpověď zní ANO. Ale je třeba si uvědomit několik faktů. Konzumací alkoholu přijímáte velké množství kalorií – 1 g alkoholu má 29 kJ, tyto kalorie jsou ale prázdné a nezasytí Vás. Bohužel ani neobsahují živiny potřebné pro Vaše tělo, takže i když si uhlídáte kalorický příjem a vezmete si kalorie z celodenního příjmu, budou Vám ten den chybět některé živiny. Dále si dávejte velký pozor na večerní konzumaci alkoholu, s kterou je spojena i konzumace různých pochutin (brambůrky, tyčinky, solené oříšky, atd.). Ale jak všichni víme, hubnutí není jen o jednom večeru, ale o mnohem delším časovém horizontu a celkového kalorické bilanci, takže pokud většinu dní dodržujete zásady zdravého životního stylu, vaše tělo Vám jeden večírek určitě odpustí.
Držte proto alkohol pod kontrolou, zbytečně se neopíjejte ani si z alkoholu nedělejte zvyk. Jezte především kvalitní a na živiny bohaté potraviny, zaměřte se na dostatek pohybu, odpočinku a spánku.
Jak vidíte, alkohol nám v cestě za lepším tělem příliš nepomáhá. A to jak jeho pravidelná konzumace, tak i jednorázová párty, proto buďte ke konzumaci alkoholu střídmí a dopřejte si pouze ve výjimečných situacích a to nejlépe maximálně 1 porcí alkoholu.
Autor: Bc. Radka Jelínková
Zdroje:www.myprotein.cz; www.aktin.cz; www.petrhavlicek.cz
Co se v tomto článku dozvím?
Co je HIIT?
Hned v úvodu si ujasníme, co je to vlastně HIIT (high-intensity interval training), neboli vysoce intenzivní intervalový trénink. Jedná se o trénink, který kombinuje cviky o vysoké intenzitě (cca 30 sekund až 3 minuty) s cviky o nízké intenzitě pohybu. HIIT trénink je perfektní nástroj na zlepšení fyzičky, zvýšení energetického výdeje a zároveň tento typ tréninku není nikterak časově náročný.
O klasickém kardiu asi slyšel každý z nás. Víte ale, co je vlastně podstata kardio tréninku? Kardio trénink je ten, který se většinou pohybuje v časovém rozmezí 30-60 minut, tepová frekvence je poměrně nízká a tempo zůstává relativně stejné. Ve srovnání s kardiem je HIIT trénink mnohem kratší (zhruba do 30 minut), kdy se tělo dostatečně zahřeje a následně zklidní. Podstatou HIIT je tedy střídání vysoké a nízké intenzity cviků, kdy se tepovka pohybuje nad 80 % max. teploty.
Chcete shodit a dostat se do formy?
HIIT je považován za jeden z nejlepších typů tréninků, jak zhubnout, proč vlastně?
Jedná se o anaerobní druh cvičení, který spálí více kalorií, než klasické kardio, a to jak v průběhu dané aktivity, tak i po skončení (afterburneffect).
Jen pro představu, tělo spálí zhruba 250 extra kalorií po tomto tréninku, což je ale závislé na mnoha dalších individuálních faktorech. Může to být menší pomocník, jak se udržet v kalorickém deficitu.
Pozor, HIIT je vhodnější zařazovat spíše v průběhu dne než na večer, tělo by mohlo reagovat nadbytečnou energií a vy byste poté nemohli usnout.
Využij čas chytře a efektivně.
HIIT je ideální druh tréninku, pokud zrovna nemáte času nazbyt, spolu s každodenními povinnostmi, ale chcete si dát pořádně do těla. Efektivní, intenzivní trénink, který zvládnete do 30 minut, tak tohle je HITT. Ve srovnáním s klasickým kardio tréninkem, který zabere dva krát delší dobu, je proto tento druh cvičení velmi atraktivní. I když třeba dáváte přednost kardiu, protože vás baví, což je naprosto v pořádku, je rozhodně fajn mít v záloze alternativu v podobě HIIT, když zrovna nestíháte, a tak se spíše přiblížíte svému cíli. Je skvělé mít plán, ale ještě více super, když víte, že existují různé alternativy, které můžete uzpůsobit aktuální situaci.
Na co se zaměřit před tím, než začnete cvičit HIIT?
Běhání neboli typické kardio, jedna z nejpopulárnějších sportovních aktivit. Proč? Nepotřebujete nikterak speciální vybavení a na techniku se často zapomíná, což se může projevit dříve či později v podobě nějakého zranění. Pro trénink HIIT jsou ale nutné již nějaké fyzické předpoklady, jinak ke zranění může dojít poměrně snadno. Na co se tedy zaměřit, než začnu?
Proto je dobré zařadit cvičení zaměřené na skoky, balanc a sílu, ještě před tím, než se vrhnete na tréninku HIIT. Neopomínat warm up a závěrečné protažení je samozřejmě naprosto nezbytné pro zamezení jakéhokoliv případného zranění. Bohužel tohle si často sportovci uvědomí, až když je nějaké zranění potká. Takže nezapomínat se rozcvičovat a tím aktivovat hlavní svalové skupiny, rozehřát klouby a po tréninku dopřát tělu závěrečné protažení a relax. Postupné navyšování zátěže cvičení je ta nejlepší cesta, jak se nezranit a stále se posouvat dál.
HIIT trénink je náročný a ne všem na první dobrou sedne, proto naslouchejte svému tělu a časem zjistíte, zda je to druh cvičení vhodný právě pro vás.
Pokud se například chystáte na nějaký náročnější závod, kde budete potřebovat nejen vaši fyzičku, ale i sílu, pak je HIIT přesně pro vás. Střídání intervalů ve vysoké a nízké intenzitě je přesně typ tréninku, který vás připraví na tento druh závodů.
Kardio i HIIT trénink vám může pomoci při přípravě na běžecké závody. Zjednodušeně řečeno HIIT trénink zlepšuje vytrvalost, zatímco kardio vám pomůže uběhnout delší vzdálenost.
Psychika!
HIIT versus kardio, co má na naši psychiku lepší vliv? Zajímavé, je to kardio. HIIT je oproti tomu vhodnější pro ty, kteří se jednoduše nechají vyrušit a neumí se moc soustředit. Proto je pro ně tento druh intenzivního tréninku zajímavější i po psychické stránce. Na druhou stranu jít si zaběhat a vyčistit si hlavu na čerstvém vzduchu může být někdy naprostý lék na dobrou náladu. Každému vyhovuje něco jiného, což je naprosto v pořádku.
Osobně věřím, že HIIT je zajímavý trend dnešní doby, kdy tato forma efektivního cvičení, které se dá smrsknout do pouhých 30 minut muže být skvělý pomocník a naprosté ulehčení pro mnoho lidí. Naproti tomu klasické kardio, jako je například běh, má své opodstatněné místo také.
Oba druhy tohoto tréninku mají svoje benefity a místo v tréninkové přípravě v závislosti na vytyčené cíle a priority. Prostě a jednoduše, každému může vyhovovat něco jiného, ale aby se člověk/sportovec posouval, měl by být otevřený i k dalším druhům tréninku, a tak mohl mít svůj ucelený názor.
Já například ráda zařazuji do svého tréninkového plánu obě formy cvičení HIIT i kardio, jak už pro pestrost a variabilitu cvičení, ale i pro ušetření času ve dnech, kdy nestíhám. Hlavní ale je že, ať už preferujete HIIT nebo kardio, nemůžete udělat zásadní chybu, jakýkoliv druh cvičení je vždy lepší než žádné.
A jaký je váš oblíbený druh tréninku, a o čem byste se rádi dozvěděli více? Budu ráda, když mi napíšete, jaké je cvičení preferujete a proč. Také ráda poradím, pokud si zrovna nejste jisti, jak například zařadit HIIT do tréninkového plánu.
Zdroj: HIIT vs Cardio: Is One Better for Your Health? OldSchoolLabs [online]. 2019 [cit. 2020-12-12]. Dostupné z: https://www.oldschoollabs.com/hiit-vs-cardio/
Jsou to mladé rostlinky zeleniny, květin, plodin a další, u kterých začínají růst první pravé listy. Tyto drobné rostlinky jsou velmi bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, mají netradiční chuť a zároveň slouží jako dekorace.
Zimní období je velmi náročné jak na získávání vitamínů a minerálu, ale také i v tom ohledu, jak za pár kousků zeleniny nenechat v obchodě celou výplatu.
Microgreens mohou být skvělým pomocníkem ve vaší kuchyni, kdy z malého květináčku máte neustále přístup ke své vlastní čerstvé a chutné zelenině, kterou můžete přidat do jakéhokoliv jídla a to již doslova za pár korun.
Pěstování mladých semenáčků není vůbec náročné. Prvních 4-7 dní rostlinky, které klíčí, nepotřebují světlo a nepotřebují ani bůhví jaký prostor. Zároveň je možné je umístit prakticky kamkoliv doma, kde máte trochu místa, např. na lednici, parapet či na kuchyňskou linku. Pěstování trvá cca 7-14 dní a poté už můžete sklízet své vlastní Microgreens.
Microgreens jsou také velmi zajímavé díky svým výživovým hodnotám. Tyto malé rostlinky obsahují až 5x vyšší hodnoty vitamínů a karotenů než jejich dospělé rostliny. Naklíčená semínka jsou plná antioxidantů, enzymů a vlákniny. A to přesně potřebujeme pro regeneraci našeho organismu a posílení imunity.
Nejčastěji se na pěstování používá roketa, bazalka, červená řepa, kapusta, kadeřávek a koriandr, ale využít můžete i červené zelí, hrách setý, špenát, řeřichu nebo japonskou bílou ředkev Daikon, která je velmi bohatá i na vitamín C, K a E. Nejsnáze klíčí adzuki, čočka, fazole mungo a zelený či žlutý hrách.
Vyzkoušejte si svou malou zimní zahrádku plnou důležitých živin, pomozte tělu dohnat důležité vitamíny a minerály, posilte svou imunitu a vyhněte se nachlazení a nemocem v tomto náročném období. Uvidíte, že chuť microgreens na talíři uvítáte a na další pokrmy se budete těšit.
Jak se stane ze cvičení závislost? A jak si nastavit řád a pravidelnost ve cvičení, když každodenních starostí je fůra?
Jenom si zdřímnu ještě na minutku. Už je stejně pozdě a hrozná tma venku. Nezačalo trochu pršet? Měla bych si dát sváču a pak půjdu běhat. To je sakriš nepořádek, musím uklidit, okamžitě. Není navařano. Jsem úplně utahaná. Bolí mě hlava. Vždyť jsem si dala tak náročnej trénink minule… Hmmm nepřipadá vám to povědomé? Ano, tak tohle bohužel občas potkává všechny z nás. Důležité ale je, nenechat se zlákat všemi možnými nástrahy, které nám přichází do cesty, a přesto se odhodlat.Důležité ale je, vnímat signály svého těla a vycítit, kdy se jedná pouze o lenost a kdy se opravdu necítíme dobře. Držet se plánu je skvělé a rozhodně nám to pomůže v konzistentní práci, o což by nám mělo jít primárně, ale nezapomínejte naslouchat svému tělu.
Jak se tedy vymotat z bludného kruhu, kdy vždycky v pondělí začnu makat na 100 % a ke konci týdne už lezu po zemi, což završím víkendovou žranicí, protože to už stejně nemá cenu. Mně se často stávalo, že jsem si například nastavila velmi náročný tréninkový plán, do toho pracovala od nevidím do nevidím, a ještě chtěla stihnout každou party. No, není žádným překvapením, že to úplně nefungovalo, a nakonec jsem odpadla s horečkami. Přetrénovaná, unavená, vystresovaná a s pocitem, že nic nestíhám. Možná znáte něco podobného i vy sami, občas toho chceme až příliš a klademe na sebe nereálné nároky, nevadí. Člověk alespoň zjistí, že takhle to nejde, poučí se a nastaví si vhodnější plán, vyhovující životnímu stylu.
Cvičení spolu se stravou by měl být prostředek, jak se cítit lépe, mít energii, sílu a dobrou náladu. Nebýt vystresovaný a vyřízený. Proto je důležité tréninkové jednotky a jídlo přizpůsobit vašemu životnímu stylu.
Můžete se položit například tyto otázky: Jak se doposud stravujete? Jste s tím spokojeni a cítíte se dobře? Máte spíše sedavou práci, nebo aktivní? Trpíte nějakými zdravotními problémy? Kolik času chcete investovat do cvičení? Je to optimální? Můžete do cvičení zapojit své blízké, abyste se motivovali a bavili zároveň? Jaký bude váš další krok? Jaký je váš cíl? Nevíte, jak začít a chcete poradit? Oslovíte kamaráda nebo trenéra o pomoc?
Než se do samotného trénování vrhnete je super položit si například tyhle otázky a zamyslet se, jaká jsou vaše očekávání. Budete pak mnohem více motivovaní, a hlavně budete vědět pravý důvod proč to děláte.
Vytvořte si ze cvičení zvyk!
Lehce se to řekne, hůře udělá. To je jasné, hlavně když člověk prochází nějakým horším životním období (díky coronaviru například :D), když si ale osvojíte nové zvyky a bude se jich držet, může vám právě tohle pomoci vymotat se z negativních myšlenek. Díky striktnímu držení plánu už není čas na pochyby a depky.Jakmile je něco jasně naplánované, tak není prostor na přemýšlení, zda se mi chce nebo ne. Prostě jsem si to napsala do diáře, takže neexistuje nejít. Do práce taky musíte, i když se vám nechce (teda většinou :D).
Existují ale různé strategie a triky, které vám můžou pomoci udržet si novou rutinu. Tohle jsou typy, které fungovaly u mě, ale netvrdím, že jsou to kdovíjaká kouzla. Vždy je rozhodnutí na vás samých. Na každého může fungovat něco jiného, je na vás přijít na to, co to bude.
1. Rozvrh
Nastavit si den, čas, místo, typ workoutu. Když dopředu víte přesně, co se bude dít, je mnohem složitější se na to vykašlat. Zároveň jste psychicky připraveni a přesně víte, co vás čeká.
2. Reálné a splnitelné cíle.
Nakládejte si konzistentně a velmi pomalu. Čím pomalejší tempo si nastavíte, tím spíše bude vaše práce konzistentnější.
Nastavte si tréninky tak, aby bylo jednoduché jejich splnění, a to hlavně ze začátku. Takhle trénink spíše úspěšně splníte a můžete přidávat. Ideální je si dát krátkodobé i dlouhodobé cíle. Můžete začít například s cílem uběhnout týdenně 40 km, no a doplnit si kolik bude váš měsíční a tříměsíční cíl. Pokud jste úplný nováček a chcete se pustit do běhání, může vašim cílem být například 3 x týdně si obuju tenisky a oběhnu chalupu. Jde o to vytvořit si zvyk a někde začít. Uvidíte, výsledky budou přicházet časem samy.
3. Buďte flexibilní
Zároveň je velmi důležité nezbláznit se z toho, pokud náhodou nebudete moci svůj naplánovaný trénink splnit, není to konec světa. Snažte se ale držet dlouhodobého plánu, nevěšet hlavu a pokračovat dále. Pokud zjistíte, že vám váš nastavený plán nesedí, nevadí, můžete ho upravit podle aktuální životní situace. Je ale důležité vycítit, jestli to tak opravdu je, nebo se vám jen nechce.
Kamarád se vás zeptá, zda nechcete jít hrát tenis a vy máte v plánu 8km běh. Nebojte se občas improvizovat a vystoupit z rutiny. Bude to zase něco jiného a kardio si splníte stejně, takže proč ne? Vystoupení z vaší rutiny může mít naopak velmi pozitivní efekt na váš progres.
4. Zapoj kamarády a blízké
Zapojit můžete kamarády, rodinu, sousedy, prostě kohokoliv. Určitě to bude příjemná motivace a nakopnutí v tréninku setrvat.
5. Pochvala a odměna
Děláte to pro sebe, to je jasný, ale nebojte se odměnit. Může to být skvělá snídaně po běhu, ale například i nová kabelka nebo třeba boty na běh po měsíci dodržování tréninkového plánu, proč ne?:)
Závěrem, kdo chce a může, makejte na sobě, učte se, posouvejte svoje hranice a nikdy to nevzdávejte. Výsledky se neukážou za týden ani měsíc, ale na základě konzistentní práce a vytrvání. Zamilujte se do tréninkového procesu a výsledky už budou jen třešnička na dortu. Pokud potřebujete poradit, nebo se jen třeba ujistit, zda máte tréninkový plán dobře nastavený, neváhejte mi napsat a já vám ráda pomůžu.
Autor. Viktorie Holubová
Dnešní vyhrocená doba tak trochu nutí všechny k panice a špatné náladě. Pozoruji to v poslední době skoro na každém, koho potkám, pesimismus na nás číhá na každém rohu. Takže jak z toho ven a co může udělat úplně každý z Vás, aby podpořil svůj organismus v tomto nelehkém čase.
Musíme si uvědomit, že infekční nemoc u nás propukne v tu chvíli, kdy přemůže náš imunitní systém, naruší naši mikrobiální rovnováhu, zjednodušeně řečeno se přemnoží. A za to většinou může nejen setkání s infekcí, virem, ale především náš oslabený organismus.
Jak posílit imunitu a obranyschopnost?
Našemu tělu nejvíce prospívá pobyt v prostředí, které je pestré na mikroby. Tzn. les, zahrada a příroda obecně. Dalším velmi důležitým článkem pro podporou střevního mikrobiomu je dobrá výživa a zdravá strava.
Jak můžeme pomoci tělu a snížit závažnost průběhu onemocnění?
Je velmi důležité si uvědomit, že nemoc nezačne v tu chvíli, kdy se potkáme s jedním virem. Tento vir musí nejprve najít vhodné prostředí pro svůj růst a teprve poté se může efektivně množit. Proto je nejlepší obranou silný imunitní systém, který v množení a růstu virům zabrání. Naštěstí máme celou řadu potravin a živin, které nám pomáhají zvyšovat obranyschopnost našeho těla.
Jsou to:
Přeji Vám hodně sil, dobré nálady a především zdraví.
Zdroj: https://www.margit.cz/
„Cože běhání? Není to tak trochu nuda?A co moje svaly? Vždyť je to hrozný kardio!“ Jaké jsou opravdové benefity běhaní a proč je běhání zdraví prospěšné?
„Fitka jsou pořád zavřené, nedá se nic moc dělat a co teď? Cítím, jak mi roste zadek a kynu, achjoo.“Jsou možnosti, jak makat dál, co takhle zkusit běh?
Když jde o běhání, tak tady máme dva tábory. Lidi, kteří běh milují a je to jejich droga, a pak ty ostatní, kteří pokládají běh za obrovskou nudu a ztrátu času. Navíc, „svaly mi po tom stejně nevyrostou“, tak proč běhat? Pokusím se vám tady shrnout pár věcí, díky kterým možná změníte na běhaní názor.
1. Chcete být fit a třeba i zhubnout nějaké to kilo?
Běhání je naprosto skvělé, protože při něm zapojujeme celé tělo, a tudíž zlepšujete celkovou fyzickou kondici.Vyplavují se nám endorfiny, tudíž máme dobrou náladu. Ne každý člověk ví, že běh je aktivita, při které spalujeme více kalorií než při posilovánínebo cyklistice například . Jen pro představu, při běhu spalujeme zhruba 500 kcal za hodinu, což je variabilní v závislosti na mnoha faktorech jako je tempo, typ trasy, tělesná kompozice, atd. Běh pomáhá nakopnout metabolismus, kdy tělo spaluje mnohem více i několik hodin po doběhnutí, když nic neděláme. Nezapomínejte na doplnění živin vhodnou stravou, která by měla být komplexní, tak aby tělo zpět získalo potřebné nutrienty. Každému může vyhovovat jiný typ stravy, proto je potřeba zjistit, co vyhovuje právě vám.
2. Posílená imunita a psychické rozpoložení na jedničku!
Velmi aktuální téma převážně teď v podzimních měsících, kdy už člověk ani neví jestli má chřipku nebo coronavirus. Proto posilování imunity je to nejlepší, co pro svoje tělo můžeme udělat. Běhání ve střední intenzitě má pozitivní vliv na imunitní systém, ale naopak velmi intenzivní a náročný běžecký trénink může imunitu narušit. Proto v závislosti na intenzitě tréninku musíme dbát na dostatečnou regeneraci. Ideálně trénovat soustavně a přidávat na náročnosti postupně, než to přepálit a „odpálit se“.
Běžecké aktivity pomáhají předcházet vzniku zánětům, nemocí, zlepšují střevní mikroflóru a inzulínovou senzibilitu, zamezují respiračním problémům atd. Fyzické aktivity mají ale naprosto zásadní vliv na naše psychické rozpoložení, které značnou vahou ovlivňuje i naši imunitu.
3. Co moje svaly?
Pravdou je, že pokud budete pouze běhat o nějakou tu svalovou hmotu můžete přijít, ALE pozor! Při dodržováním správné stravy spolu s doplněním silového tréninku, o svaly rozhodně nepřijdete. To je přeci skvělá zpráva! Strava má zde velký význam, je nutné doplnit potřebné množství kalorií tak, aby si tělo nevytvářelo kalorický deficit a neztrácelo váhu. Strava by pak primárně měla obsahovat dostatečné množství bílkovin, ale také prospěšných tuků (například avokádo, ořechy) a sacharidů, jako optimální zdroj energie. Pokud je cílem udržení či růst svalů, není vůbec nutné běh eliminovat, naopak běh může být zajímavým doplňkem náročného silového tréninku.
4. Běh jako antidepresivum.
Vedlejším efektem, kromě celkového zlepšení fyzičky, je pozitivní vliv běhání na naši psychiku. Meta analýza z roku 2016 potvrdila, že běh je účinný „lék“ na depresi a špatnou náladu, což reálně může nahradit i některé léky. Běžci sami potvrzují, že po běhu se prostě a jednoduše cítí skvěle. Mají dobrou náladu, pozitivní myšlenky, spoustu energie a chuti do života. Potom už vás během dne jen tak něco nerozhodí, a třeba budete i produktivnější.
5. Máte v plánu ještě velké věci? Běhání= klíč na dlouhověkost!
Mnoho studií potvrzuje vliv pravidelného běhání na dlouhověkost. Meta analýza z roku 2018 potvrzuje, že běh alespoň 1krát týdně snižuje o 30% úmrtnost běžců ve srovnání s lidmi, kteří neběhají. Pozitivní vliv běhaní se tedy promítá na: kardiovaskulární systém, tělesnou kompozici, hladinu cholesterolu, glukózy a inzulínu, stavbu kostí, hormonální stav, činnost mozku atd. Teď si možná říkáte, že není potřeba nic moc dělat, cítíte se dobře, ale je dobré zamyslet se nad tím, jaký bude náš fyzický/zdravotní stav ve stáří. Nikdo nechce být „starej páprda“, který se nemůže hnout.
6. Lepší spánek!
Pořádně se vyspat do růžova a probudit se naprosto fresh, tak to je značka ideál. Pravidelné cvičení/běh má velmi pozitivní vliv na kvalitu našeho spánku. Je potřeba si ale dát pozor na nějaký velmi intenzivní běžecký trénink přímo před spaním (1 hodina), který by mohl mít negativní dopad na kvalitu spánku.
Závěrem:
Osobně věřím, že běh je úžasný způsob, jak se zlepšit a makat na sobě. Každý si v tom ale může najít „to svoje“, proč běhat. Výhodou běhu je, že nepotřebujete nic zvláštního, vezmete jen pořádné tenisky a jde se.
Příště se dozvíme více, jak vyladit techniku běhu a na co určitě nezapomínat. Jak si nastavit trénink, ať nechodíme běhat jen tak bezmyšlenkovitě, ale ať mají běžecké tréninky smysl a jasný cíl. Kde běhat a jaký povrch je nejlepší? Jak to doopravdy je, ničí běhání naše kolena a klouby celkově? A už jste slyšeli jméno David Goggins? Ultramaratonec, který uběhl 100 mil pod 19 hodin se zlomenými nártními kostmi.
Na tohle a mnoho dalšího se podíváme příště. A kdyby někdo potřeboval poradit, neváhejte mě kontaktovat. Ráda pomůžu a třeba si nakonec běh zamilujete stejně, jako já.
Zdroje:
www.runrepeat.com; www.cruxrange.com; www.runnersworld.com; www.podiumrunner.com
Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro lidské zdraví. Bohužel naše tělo si je nedokáže vytvořit samo a je proto závislé na tom kolik mu jich poskytneme stravou. Omega-3 jsou klíčové pro správnou činnost mozku, pro správný růst a regeneraci, mají protizánětlivé účinky a mohou snižovat riziko vzniku chronických chorob, jako jsou artritidy a zhoubné nádory. Velmi důležité jsou pro paměť a výkonnost mozku.
POTRAVINY BOHATÉ NA OMEGA-3
PŘÍZNAKY NEDOSTATKU OMEGA-3
Únava, špatná paměť, suchá kůže, srdeční problémy, změny nálady, deprese, vetší riziko zánětlivých onemocnění
DOSTATEK A SPRÁVNÝ POMĚR OMEGA-3 pomáhá při:
OMEGA-3 ZKRACUJÍ PRŮBĚH ZÁNĚTLIVÝCH OMENOCNĚNÍ. Je velmi důležité dbát na rovnováhu mezi OMEGA-6 a OMEGA-3, protože tyto dvě lásky působí do jisté míry opačně. Omega-6 mohou zánětlivé procesy podporovat, mohou zapříčiňovat kardiovaskulární problémy, některé autoimunitní poruchy, atd. Současná strava obsahuje poměr OMEGA 6 vůči OMEGA 3 ZHRUBA 15:1, IDEÁLNÍ POMĚR JE ALE 2:1. Proto je velmi důležité do stravy zařadit potraviny bohaté na OMEGA-3,případně volit jejich suplementaci.
Pokud Vás více zajímá výše zmíněná problematika v souvislosti s COVID-19 doporučuji se podívat na stránky STÁTNÍHO ZDRAVOTNÍHO ÚSTAVU, který se tímto momentálně hodně zaobírá. Odkaz: http://www.szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/omega-3-a-zdravi
Vitamin C patří mezi vitaminy rozpustné ve vodě. Známý je především jako kyselina askorbová a je velmi silným antioxidantem. Vitamin C je důležitý nejen pro náš imunitní systém, ale podílí se na tvorbě a ochraně tkání, jako jsou kosti, cévy a kůže.
Jeho nedostatek se může projevit jako velká únava, častá nemocnost, bolesti kloubů a svalů. Při dlouhodobém extrémním nedostatku (avitaminóze) může způsobit až chudokrevnost, otoky kloubů a dásní, krvácivost a velmi časté infekce.
PROČ POTŘEBUJEME VITAMIN C?
ZDROJE VITAMINU C
Vitamin C se snadno získává z potravin. Bohatě ho obsahují především bobuloviny (borůvky, rybíz, ostružiny, brusinky…), jablka, citrusové plody nebo např. paprika, brokolice, melouny, tmavě zelená listová zelenina a rajčata.
Dalším významným zdrojem je např. acerola, šípky nebo např. Camu camu.
Pozor na tepelnou úpravu, vařením se ničí až 60% vitaminu C.
DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA
Doporučená denní dávka pro dospělé v EU je 60mg. V období od podzimu do jara doporučujeme tuto dávku navýšit až na 250 mg. Vyšší dávku potřebují kuřáci, lidé ve stresu a lidé, u kterých probíhá infekční onemocnění.
NA CO SI DÁT POZOR PŘI SUPLEMENTACI VITAMINU C
Vitamin C je považován za bezpečný i při užívání vyšších dávek, ale POZOR výjimečně se mohou objevit nežádoucí účinky. Mezi ně patří nevolnost až zvracení, bušení srdce, křeče a bolesti hlavy. Jednorázově je většina populace schopna přijmout 250 mg, vyšší dávky je nutné rozdělit do více denních dávek. Dávka vyšší než 2 000 mg denně může vést k tvorbě ledvinových kamenů a dráždit žaludek. Pozor na užívání vitaminu C a léků, které se vzájemně mohou ovlivňovat.
Samozřejmě volte nejlépe přírodní a čisté formy suplementace.
Buďte zdraví a jezte stravu bohatou na vitaminy :)
Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích. Není jen jeden, ale jde o komplex sloučenin (kalciferoly), které jsou nezbytné pro fungování našeho organismu.
Nejdůležitější z nich jsou vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Jedná je o nepostradatelné látky pro naše zdraví, která v naší typické stravě většinou chybí.
Dostatečná hladina vitaminu D v krvi je pro naše zdraví klíčová v jakémkoliv věku. Jeho nedostatkem trpí v dnešní době velké procento populace, u lidí nad 65 let věku je to až 50%. Nejrizikovější období jeho nedostatku je od podzimu do jara, kdy je slunečního záření přirozeně méně.
Jaké jsou hlavní plusy adekvátní hladiny vitaminu D?
Zdroje vitaminu D
Doporučená denní dávka?
Legislativa uvádí 5 mikrogramů pro dospělé osoby a 10 mikrogramů (400 I.U.) pro kojence, děti, těhotné a kojící ženy.
Na co si dát pozor při suplementaci vitaminu D?
Při užívání vitaminu D, vápníku je naprosto nezbytné zajistit příjem vitaminu K2! Nejdůležitější funkcí vitamínu K2 je zajištění pohybu vápníku v organismu. Prakticky tento vitamín podporuje ukládání vápníku v kostech a zubech a napomáhá odstraňovat vápník z míst, kde jej nechceme, jako jsou arterie. Vitamín K2 dále aktivuje bílkoviny kontrolující růst buněk, a tím může ochraňovat před vznikem nádorů. Nejvíce je obsažen ve fermentovaném sojovém sýru natto, ve vejcích a máslu ze zvířat z domácího chovu, v kysaném zelí, případně dalších fermentovaných potravinách. V případě doplňků stravy volte vždy co nejlepší kvalitu a čistotu výrobku.
Podzim se nezadržitelně blíží, tak buďte připraveni :)
Jde o dynamická cvičení, která provádí atlet za účelem zesílení svalových partií, které využívá při běhu. Jde taky o cviky zlepšující koordinaci pohybu při běhu, čili vlastně techniku běhu.
Kdy a jak atletickou abecedu provádět?
Abeceda by měla patřit do každé tréninkové jednotky. Nejčastěji se zařazuje po úvodním rozklusání a protažení jako součást 'warm up' fáze. Abeceda však může tvořit v tréninku jednu z hlavních částí, pokud chceme v daném tréninku pracovat především na technice běhu. Je možné ji zařadit i jako jeden z intervalů do intervalového běhu a tím si oživovat správnou techniku před dalším intervalem 'rychlostně-vytrvalostním'.
Další obměnou může být tzv. rychlá abeceda, je možno trénovat abecedu i do kopce, což má ještě výraznější účinek na zesílení svalových partií.
Z čeho se atletická abeceda skládá?
Atletická abeceda se skládá z mnoha cviků a jejich variant. My si řekneme o těch nejzákladnějších, kterými jsou:
Z těchto cvičení se v podstatě dá sestavit takzvaný běžecký krok. Toto cvičení je vhodné provádět postupně v uvedeném pořadí a každé z nich trénovat jak na místě tak i v pohybu vpřed a postupně zařazovat jedno za druhým.
LIFTING
Lifting se většinou provádí v atletické abecedě jako první. Jedná se o základní cvik, který se každý atlet musí naučit již při svých atletických začátcích. Při liftinku jde především o práci kotníků. Kotníky se zde střídají v práci - propnutí s patou v nejvyšší pozici, kdy koleno jde dopředu, a následné protlačení kolene dozadu, což tlačí patu k zemi.
SKIPPING A VYSOKÁ KOLENA
Skipping a vysoká kolena, zná každý atlet. Je to snad nejzákladnější cvik z atletické abecedy. Každopádně při tomto cviku jde o to, zvedat kolena dostatečně vysoko a vpřed. Ovšem pozor na záklon, ten je nežádoucí. Trup by měl být v klasické běžecké pozici. Zvýšený důraz se klade na práci paží.
Skipping můžeme provádět s různou výškou zvedání kolen - potom rozlišujeme polovysoký a vysoký skipping (=vysoká kolena). Skipping je vhodným cvikem, který se dá provádět pozadu i bokem stejně kvalitně jako při pohybu vpřed. Proto se nebojte do tréninku zařadit skipping na místě, dopředu, stranou či pozadu.
ZAKOPÁVÁNÍ
Zakopávání je cvik, při jehož provedení bychom se měli snažit, aby se noha při zakopnutí dotkla patou pozadí. Důraz by měl být kladen i na práci paží. Je důležité dosáhnout dostatečné extenze v kyčlích a nepomáhat si do cviku předklonem.
Dalšími cviky atletické abecedy jsou pak například Odpichy, Přídupy, Předkopávání, Koleso atd., ale o těch možná někdy jindy, protože ne všechny jsou nezbytné pro běh. Atletika obsahuje mnoho jiných disciplín při kterých z těchto cvičení atleti benefitují.
Zajímají vás další informace o běhání? Kontaktujte nás. Rádi se Vám budeme věnovat.
Velké množství populace řeší problémy s váhou. Bývá to z velké části problém nevhodně zvolených potravin a nadbytku příjatých kalorií. Proto vám znalost toho, kolik vaše tělo potřebuje energie, může pomoci ve vaší snaze zhubnout, ale může být i velmi dobrým pomocníkem i v případě, že potřebujete nabrat svalovou hmotu.
Co to je kalorie a co je kalorický příjem?
Kalorie je jednotka energie, kterou naše tělo využívá ke každodennímu provádění život udržujících funkcí. Tuto energii získáváme z jídla a kalorická potřeba je pro každého člověka rozdílná. Jakou kalorickou potřebu má naše tělo se odvíjí od naší výšky, hmotnosti, pohlaví, množství aktivní svalové hmoty, úrovni fyzické aktivity, životního stylu, stresu, množství tuku v těle, atd.
BMR neboli bazální metabolický výdej je název pro množství energie, které naše tělo spotřebuje v naprosto klidovém režimu. Tuto energii tělo používá v udržování funkce orgánů, nervového systému, svalů a kůže. BMR klesá s rostoucím věkem a s úbytkem svalové hmoty.
Jak ho vypočítat?
Katch-McArdle BMR Formula – ideální výpočet v případě, že znáte svoje tělesné % tuku v těle.
BMR= 370 + (21,6 x tělesná hmotnost bez tuku)
Příklad: Žena 70 kg, 164 cm, 25 let, cvičí 3 x týdně, tělesný tuk cca 35%. Po odečtení tuku (70x0,35=24,5) nám vyjde tělesná hmotnost bez tuku 45,5 kg.
BMR=370+(21,6 x 45,5) = 1352,8 kcal x 4,185 = 5661,5 kJ
Následně k tomuto číslu je nutné zohlednit míru vaší fyzické aktivity. Tzn. BMR vynásobíme koeficientem:
Za trénink považujeme jakoukoliv sportovní aktivitu, střední intenzity, která trvá alespoň 45 minut.
Tzn. naše žena cvičí 3x týdně, použijeme tedy koeficient lehké aktivity.
1352,8 x 1,375 = 1860 kcal x 4,185 = 7784 kJ
V případě, že by žena přijímala výše uvedené množství kcal/kJ, teoreticky by měla její váha stát. V případě, že chce hubnout, je nutné se dostat do kalorického deficitu. Minimální doporučovaná hodnota je -10% a maximální -30%. Pro začátek je ale ideální příliš netlačit na výsledek a pracovat s deficitem 14-15%.
1860 – 14% = 1600 kcal x 4,185 = cca 6700 kJ
Pokud je cílem naopak nabírání svalové hmoty, doporučujeme navýšit kalorický příjem zpočátku pouze o 10%.
Je nutné si uvědomit, že toto číslo není nejdůležitější! Velkou roli hraje rozdělení makroživin, dostatečný příjem mikroživin a tvořit jídelníček pomocí kvalitních potravin. Kalorie ze sladkostí a fastfoodu vypadají na těle úplně jinak než kalorie z kvalitního masa, ryb, rýže a brambor a zeleniny. Ale o tom již příště.
V případě, že si nevíte rady jak na to. Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám pomůžeme dostat se k vašemu cíli.
Hezký den
Od poloviny září jsme pro Vás připravili lekce BACHATY, které budou probíhat vždy v neděli od 17:30 hodin. První lekce proběhne v neděli 13. 9. 2020 v prostorách FT Studia a bude pro Vás jako první lekce zcela ZDARMA. Tento kurz je určen ŽENÁM a budeme se zde věnovat především stylingu tance pro ženy.
Na lekce bude nutné se přihlásit v rezervačním systému. Maximální kapacita je 6 lidi.
BACHATA je tanec pocházející z Dominikánské republiky, kde společně s merengue tvoří převládající styly. V současné době je velmi populární díky své jednoduchosti. Tančí se na 4 doby. Je možné ho tančit jak v páru, tak jednotlivně. Charakteristický zvuk bachaty vytváří skladba nástrojů (2 kytary, basa, bongo a guiro), ale velmi často se tančí na různé remixy současných R´n ´B skladeb. V našich lekcích nahlédneme do TRADIČNÍ DOMINIKÁNSKÉ BACHATY, která je typická velkým množstvím „footworks“, ale hlavní náplní bude BACHATA SENSUAL, které je pomalejší a používá techniky z lambany, zouku a pracuje s celým tělem.
Budeme se na Vás těšit :)
Řešíte nějaké to kilo navíc, jste unavení, prošli jste celou řadu diet, počítali jste kalorie, ale dlouhodobě Vám nic nevydrželo? Zkuste přerušovaný půst :)
Co to vlastně znamená PŘERUŠOVANÝ PŮST?
Je to stravovací způsob při němž střídáte fázi půstu a fázi jídla. Víceméně je to prodloužení doby nočního hladovění ze standardního modelu 12:12 na např. 14:10 nebo 16:8. Znamená to, že delší čas hladovíte, než jíte. Během půstu je velmi důležité dbát na dostatečný příjem tekutin, především čisté vody, neslazeného čaje, možná je i káva (bez smetany a cukru).
Nejčastější varianty:
PROČ DRŽET ZROVNA PŘERUŠOVANÝ PŮST?
V době hladovění má tělo větší prostor pro regeneraci a také spalování uložených tuků. Přerušovaný půst zlepšuje inzulínovou senzitivitu, zvyšuje hladiny růstového hormonu, zlepšuje buněčnou regeneraci a kognitivní funkce. Pomáhá taktéž snížit riziko srdečních onemocnění, pomáhá při redukci váhy, léčbě cukrovky 2. typu a při vysokých hladinách triacylglycerolů, LDL cholesterolu a chronickém zánětu.
V porovnání s dietami je přerušovaný půst velmi účinnou metodou pro snížení hmotnosti. Při půstu nastávají hormonální změny, které jsou při standardním přijmu potravy zcela vyloučeny.
Můžete si zvolit čas, jaký vám zrovna vyhovuje, můžete vynechat snídani a prodloužit tak dobu nočního hladovění, nebo můžete např. vynechat večeři, nebo zvolit kompromis a dopřát si oboje. Záleží jen na vás, v jaký čas jste schopní tento půst dodržovat.
NA CO SI DÁT POZOR?
PŮST není vhodný pro každého – vyhnout by se mu měli těhotné a kojící ženy, děti, vážně nemocní a starší lidé by tento typ stravování měli konzultovat s lékařem s ohledem na jejich zdravotní stav.
V okénku pro jídlo jezte především kvalitní potraviny. To že máte na jídlo pouze 8 nebo 10 hodin neznamená, že musíte na posezení „sežrat“ celou lednici. Vyhněte se ale i extrémnímu snížení kalorického přijmu, aby se vaše tělo nedostalo do hladovky.
Vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám, přemíře nezdravých tuků, cukrů, jezte dostatečné množství zeleniny, ovoce, libového masa a kvalitních komplexních sacharidů. Snažte se i přes časové omezení jíst dostatek bílkovin, vitamínů a minerálu ve vaší stravě. Tento půst je především o omezení času jídla a dopřát tělu možnost sáhnout do tukových zásob a spustit regenerační procesy. Je velmi důležité jíst v okénku pro jídlo dostatečně a zbytečně nehladovět. Nejde primárně o extrémní snížení kalorického příjmu.
Nejste si jistí zda-li je PŘERUŠOVANÝ PŮST to správné pro Vás? Rádi se Vám budeme věnovat i tomto ohledu. Těšíme se na Vás. Hezky den :)
Pokaždé když se rozhlídnu kolem sebe, nepřestává mě udivovat kolik obézních děti kolem nás běhá, no spíše pomalu jde. V době, kdy jsem chodila do školy, byl ve třídě vždy maximálně jeden tlouštík, který byl pro ostatní děti bohužel terčem k útoku. Dnes se karta tak trochu obrátila. Obézních a tedy NEMOCNÝCH dětí je čím dál tím více. Pojďme to společně změnit!!!
Možná jste to i vy – RODIČE – kteří nesouhlasí s tím, aby vaše dítě sedělo dlouhé hodiny u mobilu, tabletu a počítače a pomalu tloustlo. Jen možná nevíte jak na to. Jak to jen udělat aby i tu vaši ratolest bavil nějaký sport, pohyb, cokoliv bez virtuální reality.
Mám pro vás pár malých tipů, co můžete pro sebe a své děti udělat i vy :)
1. JDĚTE PŘIKLADEM
Jste ten typ rodiče, který doběhne domů z práce a je tak unavený, že doběhne ke gauči, zapne televizi a nehybně sedí a nepřítomně „čumí na bednu či do mobilu“? Možná vaše dítě jen dělá to co vy :) Jak z toho ven? Zvolte aktivní relax po práci! Vyražte hledat kešku, jděte se projít do parku, do lesa, vytáhněte kola, jděte si na hřiště zakopat s míčem, zaplavat do nejbližšího rybníku, vyrazte na workoutové hřiště, prostě najděte aktivitu, která vás i vaše dítko bude bavit. Možná jste dětem přidělily čas, který mohou u médií strávit, přidělte ho i sobě!!
2. VYHNĚTE SE „JUNK FOOD“
Volíte k jídlu často párky, pizzy, kupované polotovary, hranolky z trouby, kupované plněné bagety a sendviče, plněné záviny, koblihy a k tomu máte doma ještě několik balení slazených limonád? Pokud chcete mít zdravé dítě, změňte to!! Zapojte děti do přípravy pokrmů a společně najděte zdravé varianty výborných jídel. Volte kvalitní libové maso, kvalitní zeleninu, ovoce, rostlinné tuky, kvalitní sacharidy. Na pití volte nejlépe vodu, případně vodu ochuťte ovocem, mátou, domácím sirupem. VYHNĚTĚ SE ZPRACOVANÝM POTRAVINÁM A SLADKÝM NÁPOJŮM CO NEJVĚTŠÍM OBLOUKEM!!
3. UDĚLEJTE SI VLASTNÍ VÝZVU
Zkuste si udělat domácí pohybovou výzvu a zapojte do ní celou rodinu.
Zvolte každý měsíc nějakou novou aktivitu, která vás bude bavit a na konci měsíce se odměňte za její splnění. Výletem, kinem, zábavním parkem, čímkoliv co Vás baví :) Doporučuji motivační kalendář, kde budete zapisovat výsledky a splnění vaší domácí rodinné výzvy.
Věřím, že vás to společně bude bavit, zbavíte se tuků, potrénujete kondici a zlepšíte rodinné vztahy :)
Je to služba určená především těm klientům, kteří z časových či zdravotních důvodů nemohou přijít cvičit k nám do studia. Touto formou si můžete pod individuálním vedením trenéra zacvičit v pohodlí svého domova, nebo zahrady.
Při tréninku u vás klademe důraz především na zdravotní aspekt cvičení, rozmanitost a zábavnost, v kombinaci s cíli klienta. Metodika tréninku vychází ze zdravotního cvičení aplikovaného do fitness.
TRENÉR DO DOMU vám může nabídnout:
Máte zájem o toto cvičení? Kontaktujte nás a domluvíme se na první schůzce u vás doma.
Těšíme se na vás :)
Ještě před pár lety bychom na masážní válec (foam roller) v posilovně nenarazili. Dnes se tato metoda automasáže rychle rozšířuje a stává se velice populární.
S touto pomůckou můžeme pracovat na své flexibilitě, stabilizaci i mobilitě pohybu a díky tomu můžeme zlepšit sportovní výkony. Foam rolling zvyšuje průtok krve a má také vliv na elasticitu kůže. Tato technika je velice účinná v boji s bolestí, a tak “rollování“ může pomoci s odstraněním bolestí svalů zad, nohou a dalších svalových partií.
JAK FOAM ROLLING NA NAŠE TĚLO PŮSOBÍ?
Všechny svaly na našem těle jsou propojeny a chráněny fasciemi, které si můžete představit jako ochrané obaly, svalů, orgánů a kostí. Ať už sportujeme rekreačně párkrát týdně, jsme profesionální sportovci, nebo jsme měli nějaký úraz, naše fascie a svaly jsou zatěžovány. Proto je velmi důležité jim věnovat péči a pomoci jim např. masáží na FOAM ROLLERU.
Tím, že na sval a jeho fascie vyvíjíme tlak pomocí rolleru, zvyšujeme propriocepci, napomáháme cirkulaci nové okysličené krve a tím zlepšujeme jejich funkci i schopnost regenerace.
HLAVNÍ VÝHODY FOAM ROLLINGU:
1. odstraňuje bolest
2. zlepšuje flexibilitu
3. zvětšuje rozsah pohybu při cvičení
4. urychluje regeneraci
Foam roller je pomůcka, kterou můžete používat jak v předtréninkové fázi k přípravě na zátěž, tak jako pomocníka pro odstartování regeneračních procesů po skončení tréninku. Pěnový válec je také pomůckou, která vám po těžkém dnu (myšleno nejen po tréninku) pomůže k uvolnění a psychické pohodě.
Zajímá vás FOAM ROLLING? Rádi vám to při tréninku názorně ukážeme a zodpovíme vaše dotazy. Kontaktujte nás.
Autor. Václav Tofl
V dnešní době je všude velké množství samozvaných odborníků, kteří Vám budou velmi ochotně radit a tahat z Vás peníze. Pojďme se společně podívat na těch 6 největších chyb, které jsou ženám ve fitku vštěpovány a taky na 3 výhody, které mají oproti mužům :)
CHYBA Č. 1 – BUDU VYPADAT HLOUPĚ
Ženy mají strach provádět stejné cviky jako muži – ZVEDAT TĚŽKÉ VÁHY, CVIČIT S VELKOU ZÁTĚŽÍ – a to z toho důvodu, že se bojí, že budou příliš svalnaté a proto na cestě k hubnutí volí raději běhání na pásech, či cvičení s lehkými činkami. Toto je ale chyba. Cvičení se zátěží není třeba se obávat, naopak toto cvičení vede ke stimulaci svalu, metabolismu a tedy lepšímu spalování tukových zásob.
CHYBA Č. 2 – ŠPATNÝ VÝBĚR TRENÉRA
V dnešní době je trh přesycen tzn. fitness trenéry a instruktory, ale je velmi obtížné najít kvalitního trenéra, který Vám skutečně poradí a bude respektovat vaše požadavky. Nebojte se nám ozvat, náš individuální přístup Vás dovede k výsledkům :)
CHYBA Č. 3 – ŠPATNÝ VÝBĚR CVIKŮ – PŘÍLIŠ SLOŽITÉ A NEEFEKTIVNÍ
Velmi oblíbené jsou různé varianty cviků s výskoky a rotacemi, vypadají efektivně, jsou náročné na provedení a tváří se, že velmi dobře stimulují svaly k růstu. NENÍ TOMU TAK! Nejefektivnější cviky bývají ty nejjednodušší. Volte tedy cviky jednoduché, nejlépe vícekloubové s vhodnou zátěží a nedělejte ve fitku akrobacii :)
CHYBA Č. 4 – TOUHA PO VĚTŠÍ ZÁBAVĚ A ROZMANITOSTI
Lidé se velmi často snaží do cvičení vnést co nejvíce rozmanitých cviků. Bohužel skutečně efektivní sílový trénink je trochu monotónní a pro někoho nudný.
CHYBA Č. 5 – DĚLÁM JEN TY CVIKY, KTERÉ MI JDOU NEJLÉPE
Je to lidská přirozenost, tíhneme k činnostem, které nám jdou a ty, které nám nejdou raději odkládáme. Stejně tak to funguje u cvičení, vybíráme především ty cviky, které nám jdou dobře. U žen jsou to většinou cviky vyžadující velkou mobilitu, vytrvalost a jsou složité. To se bohužel odráží v jejich cvičebním plánu.
CHYBA Č. 6 – SPOLUPRÁCE S MYSOGYNNÍMI TRENÉRY
Ve světě fitness je bohužel i velké množství trenérů, kteří nemají dostatek respektu k ženám. Tito trenéři nemají o ženy zájem a učí je neefektivní skladbu tréninků a nefungující cviky. Fitness trenér, který učí ženy běhat půlku tréninku na páse a poté 1000 x dělat výpady s kilovou činkou by neměl ženy vůbec trénovat.
3 VĚCI, VE KTERÝCH JSOU ŽENY LEPŠÍ NEŽ MUŽI
Ženy u cvičení kladou důraz na kvalitu a rozsah prováděného cviku, snaží se mysl propojit s prací svalů. U mužů to tak není, muži dávají přednost vysoké hmotnosti a kvantitou nad kvalitou i přesto, že je to na úkor provedení cviku.
Ženy nikdy nevedou trénink tak aby při cvičení zažívaly nesmyslně velkou bolest. Nikdy nejdou přes tuto hranici. Na rozdíl od mužů, kteří spíše razí heslo „NO PAIN, NO GAIN“
Další obrovskou výhodou žen je, že i přesto, že jsou v oboru dobře informované a mají dobrou průpravu cviků, nechají si poradit a jsou mnohem otevřenější tomu se naučit nové věci. Muži se většinou tváří, že už všechno znají a další rady nepotřebují.
Budeme rádi, když se přidáte k nám a přijdete si s námi zacvičit, ať už na individuální či skupinovou lekci. Těšíme se na vás :)
Alergie na bílkovinu kravského mléka je v dnešní době ta nejrozšířenější. ABKM se nejčastěji vyskytuje již u kojenců a to hned po porodu, případně do 3 měsíců věku. Postiženo je cca 2-5% kojenců, ale tato diagnóza bohužel v dnešní době velmi rychle narůstá.
V případě vyřazení BKM ze stravy kojence i kojící matky ale dojde velmi často k vymizení této alergie. V 50% je to do 1 roku, v 90% do 6ti let věku dítěte. Je nutné si uvědomit, že samotné testy nemusí být průkazné a jedinou spolehlivou metodou je eliminačně-expoziční test.
Eliminačné expoziční test - co to znamená? Nejprve je nutné vyřadit kompletně bílkovinu kravského mléka ze stravy na dobu cca 1-4 týdnů (do vymizení všech příznaků) a později zařazení zpět. Při zařazování zpět musíte sledovat zda-li se stav horší nebo nemění. V případě zhoršení je nutné vyřadit BKM na minimálně 6 měsíců ze stravy. Většina alergiků na ABKM je alergická na bílkovinnou složku as1-kasein, nebo na syrovátkovou bílkovinu β-laktoglobulin. Eliminace potraviny je jediná cesta k vyhasnutí alergické reakce na danou potravinu.
PROJEVY ABKM
ČEMU SE VYHNOUT VE STRAVĚ
CO MUSÍME HLÍDAT VE SLOŽENÍ PŘI VYŘAZENÍ KRAVSKÉHO MLÉKA?
Kasein, kaseinát, hydrolyzovaný kasein, sycený kasein, syrovátka (v IgE alfa-laktalbumin, beta-laktoglobulin), mléčný tuk, laktalbumin, laktóza, mléčný prášek, mléčný či syrovátkový protein, mléčná sušina, ghí, syrovátkový koncentrát či prášek, hydrolyzovaná syrovátka, mléčné složky
CO MUSÍME HLÍDAT VE SLOŽENÍ PŘI VYŘAZENÍ SÓJI?
Sójová mouka, sójový lecitin ( E322), sójové maso, sójové mléko, sójový granulát, sójové boby, tempeh, tofu, sójový protein, sójová pasta, TVP-texturovaný sójový protein, zvýrazňovače chuti – glutamát sodný (E621, MSG-není vhodný nikdy)
ČÍM NAHRADIT KRAVSKÉ MLÉKO A VÝROBKY Z NĚJ?
MLÉKO
JOGURTY A DEZERTY
SMETANA
MÁSLO
ŠLEHAČKA
ZMRZLINA
SÝRY
OBAVA Z NEDOSTATKU VÁPNÍKU A DALŠÍCH…….???
Máte strach, že díky vyřazení mléka z vaší stravy vám bude chybět vápník, případně další prvky? Tato obava je v tomto případě zbytečná! Nezapomínejte na to, že vše se dá NAHRADIT! Tělo má dostatečně velké zásoby a krátkodobé vyřazení jedné potraviny ho nijak neohrozí. V případě vaší obavy je toto možné si ověřit z krevních testů. O suplementaci vápníku a dalších vitamínu uvažujte v případě potvrzeného nedostatku, v případě vážné nemoci nebo dlouhodobé dietě (delší než rok).
Potraviny bohaté na VÁPNÍK
Potraviny bohaté na vitamín D
DOPORUČENÍ
Při vyřazení mléka se snažte mít co nejvíce pestrý jídelníček, zařaďte zeleninu, ovoce, vejce, ořechy, ryby, nízkotučné druhy masa a kvalitní sacharidy. Nezapomínejte na to, že v dnešní době se dá vše nahradit.
Máte alergii na kravskou bílkovinu, nebo další alergie? Zajímá Vás víte informací? Jste v tomto noví a nevíte si rady. Kontaktuje mě, vše společně probereme a najdeme společné řešení.
Bc. Radka Jelínková
DYNAMICKÝ I STATICKÝ STREČINK by měly mít své pevné místo v každém vašem běžeckém tréninku. Je důležité vědět který je k čemu dobrý a kdy jej provádět.
DYNAMICKÝ STREČINK je ideálním začátkem každého tréninku. Je to kombinace cviků s cílem mobilizace kloubů a aktivace svalových skupin a řetězců před samotným výkonem. Dynamický strečink před běžeckým tréninkem zvyšuje aktivitu svalů, jejich ohebnost, stimuluje cirkulaci krve do končetin a celkově zlepšuje pohyblivost. Tento druh protažení vám poskytuje lepší okysličování, zlepšení termoregulace, zvýšení výkonu i větší produkci statické a dynamické síly. Dochází ke zvýšení mezisvalové a vnitrosvalové koordinace aktivních svalových skupin a řetězců.
DYNAMICKÝ STREČINK jsou rychlé pohyby (rotace, hmity, úkroky,…), které jsou kontrolované, dochází během nich k protažení svalů, ale není při nich výdrž v krajní pozici. Kroužením rozhýbete klouby, zajistíte vylučování kloubního mazu, který omezuje tření a zajišťuje bezproblémový pohyb. Každý cvik se ideálně opakuje 8 -10 x, začíná se s menším rozsahem pohybu a s počtem opakování se rozsah pohybu zvyšuje. Mezi cviky, které jsou vhodné pro dynamický strečink, patří například správně prováděné výpady a dřepy, hmitání dolní končetinou v kyčelním kloubu zepředu dozadu, tzv. frankenstein walk (chůze se zvedáním dolní končetiny a dotýkáním špičky nohy předpažené ruky) a mnoho dalších.
STATICKÉMU STREČINKU je vhodné se věnovat na konci cooldown fáze tréninku, kdy je inhibice svalových vláken naopak žádoucí k tomu aby svaly nezůstaly ve zbytečně vysoké tenzi, což bz mohlo vést ke zkrácení, omezení mobility, prodloužení regenerace nebo ke křečím.
STATICKÝ STREČINK je protažení svalu v dlouhé výdrži v jedné pozici, což vede k inhibici (utlumení aktivity) svalových vláken. Proto je statický strečink vhodný po tréninku, nikoliv před z důvodu snížení výkonu.
Máte zájem se věnovat běhu a chcete praktickou lekci dynamického a statického strečinku? Moc rád se Vám budu věnovat, stačí se ozvat.
Autor: Václav Tofl
Znáte to skoro všichni, ten pocit kdy ráno stoupnete na váhu a čekáte na výsledné číslo. Potěší Vás? Nebo naopak? Bohužel v dnešní době je přibývající váha pro většinu lidí známka toho, že tloustnou a tedy dělají něco špatně. Je tomu ale vždycky tak? Musí stoupající číslo na váze vždy znamenat, že tloustnu? NEMUSÍ!
BMI = Body mass Index neboli pokud podělíme svou aktuální hmotnost se svou výškou na druhou, získáme tak hodnotu, která nás řadí do určitě kategorie. Zjednodušeně řečeno se řadíte do podváhy, normální váhy případně nadváhy až obezity. Ideální je dle tohoto indexu se držet v kategorii NORMÁLNÍ VÁHA. Bohužel tento ukazatel bere v potaz pouze vaši výšku a váhu, nikoliv vaše celkovou tělesnou kompozici, viscerální tuk, celkový tuk ani aktivní svalovou hmotu. Co to znamená? Že i přesto, že máte dle BMI váhu ideální, můžete být ohroženi na zdraví vysokým podílem tukové tkáně!
Co je nejdůležitější pro naše zdraví?
Především zdravý podíl TUKOVÉ TKÁNĚ A SVALŮ v našem těle, nikoliv BMI index. Čím více svalů máme, tím lepší má náš organismus podmínky pro správnou funkci a tím hezčí je naše postava. A naopak, pokud se podíl tuků v našem těle zvýšil, naše postava se oddaluje od ideálu krásy a také výrazně stoupají zdravotní rizika.
Bohužel k tomuto trendu – úbytku svalů a narůstající tukové tkání – hraje do karet dnešní doba, jsme nuceni držet diety a nemáme téměř žádnou zátěž. Jezdíme všude autem, nádobí myje myčka, oblečení pračka, těžkou práci za nás dělají stroje a zbytek volného času trávíme u televize nejlépe s nějakou pochutinou. Díky tomuto životnímu stylu umíráme na nádorová onemocnění a nemoci srdce.
Největším problémem dnešní doby je ZTRÁTA SVALOVÉ HMOTY. Díky tomu se mění náš metabolismus, snižuje se základní výdej energie, zvyšuje se rezistence tkání vůči inzulínu a naše tělo je devastováno tzv. civilizačními chorobami.
Máte chuť to změnit? Chcete jít naproti vašemu zdraví? Udržujte si svalovou hmotu, nevyhýbejte se zátěži. Ideálně takové zátěži, aby svaly pracovaly na 70-90% jejich kapacity. Takové zátěže je nejjednodušší dosáhnout ve fitcentrech posilováním. Bohužel v dnešní době je především ženám vnucována představa, že musí držet dietu a do úmoru cvičit kardio. Díky těmto doporučení vzniká velké množství sarcopenické obezity. Problémem této obezity je především fakt, že vaše BMI ukazuje normální váhu, takže se na první pohled zdá vše v pořádku, ale při změření podílu tuku v těle zjistíme, že dle množství tuku v těle Vás ohrožuje stejně, jako někoho kdo je vyloženě obézní.
V případě že se rozhodnete pravidelně cvičit a svaly zatěžovat, všimnete si, že se na vaší váze objeví vyšší hodnota než před zahájením posilovacího programu. Sval je těžší a menší než tuk. Proto je výhodnější se měřit než vážit. Pokud nabíráme svalovou hmotu a redukujeme tuk, naše váha může stoupat, ale centimetry budou ubývat.
Bojíte se sami začít cvičit? Kontaktujte nás, velmi rádi vás přivítáme v našem fitcentru a pomůžeme vám dostat se znovu do formy.
ALERGIE NA VEJCE, ČEMU SE VYHNOUT?
Alergie na vejce je společně s alergií na bílkovinu kravského mléka jednou z nejrozšířenějších alergii vůbec. Základním problémem alergie na vejce je jejich všudypřítomnost v potravinách. Je velmi důležité věnovat velkou pozornost složení všech jídel, které se chystáme zkonzumovat.
ZÁSADNÍ JE vyhýbání se všem druhům vajec a to jak slepičím, kachním, husím, tak i např. křepelčím. Velmi často je s alergií na vejce spojena i alergie na kuřecí maso a krůtí maso.
JAK SE ALERGIE PROJEVUJE?
O projevech potravinových alergií najdete více informací v našem předchozím článku. Nejčastějším projevem jsou atopické exémy, svědění kůže, nevolnost, průjem či zácpa, atd.
POTRAVINY, KTERÝM SE VYHNOUT DÍKY OBSAHU VAJEC:
JAK SE VEJCE MASKUJE VE SLOŽENÍ POTRAVIN, DÁVEJTE SI VELKÝ POZOR NA:
ČÍM SE DÁ VEJCE NAHRADIT?
V obchodech je možné zakoupit náhradu vajec VAJAHIT,ale jeho složení není ideální, proto doporučuji nahrazovat vejce jinými způsoby. Přikládám velmi výstižný obrázek jak vejce nahradit.
SM systém je rehabilitační metoda, která se skládá ze souboru cviků se speciálními pružnými lany. Díky tomuto cvičení aktivujete spirální svalové řetězce, které funkčně působí na stabilizaci a mobilizaci páteře. Stabilita (pevnost) a mobilita (pohyblivost, pružnost) jsou dvě vlastnosti páteře, které se navzájem ovlivňují, a jedna bez druhé nemůže existovat.
Jedná se o komplexní úspěšnou léčebnou metodu, kterou přes 30 let vyvíjel a do klinické praxe uvedl MUDr. Richard Smíšek (proto se někdy říká „Smíškova metoda“), a kterou dále rozvíjí jeho dvě dcery a řada vyškolených specialistů po celém světě. MUDr. Smíšek vychází z předpokladu, že pravidelným cvičením lze docílit obnovy narušené spirální stability u téměř každého pacienta.
Pro koho je vhodné cvičení?
Cvičení SM systému je vhodné pro všechny věkové kategorie od dětí od pěti let, přes dospělé, seniory, těhotné, až po sportovce. SM systém je vhodné začít cvičit, pokud chceme odstranit svalové dysbalance, zlepšit vadné držení těla, korigovat pohyb či uvolnit a regenerovat meziobratlové ploténky. SM Systém funguje i jako optimální kondiční a protahovací cvičení celého těla. Cvičení SM systému je užitečné pro lidi s bolestmi zad a bolestmi končetinových kloubů. Ulevíte s ním kloubům kyčelním, kolenním, ramenním, ale i kloubům nohy a nožní klenbě.
SM systém může sloužit jako:
· Konzervativní metoda léčby výhřezů meziobratlové ploténky
· Prevence proti bolestem zad a degenerativním změnám na páteři
· Kompenzační cvičení jednostranného zatížení u sportovců
· Léčba skoliózy
· Korekce plochonoží
· Zlepšení stability a chůze
· Uvolnění velkých kloubů a celé pánevní oblasti
·Rehabilitace po výměně velkých kloubů či úrazech (zvětšování kloubní pohyblivosti)
Princip SM systému:
Při správném cvičení dochází k aktivaci spirálních svalových řetězců, které obtáčejí trup směrem vzhůru a dochází k tzv. Trakci (natažení/protažení) páteře, stejně jako při správné chůzi. Tímto pohybem se sníží tlak na meziobratlové ploténky, dojde k oddálení obratlů od sebe a vznikne tak dostatečný prostor pro regeneraci, výživu a léčbu meziobratlových plotének.
Autor: Václav Tofl
Trénovaný lidský organismus snese jen těžko uvěřitelnou zátěž. Mrkněte na to.
Navazuji na předchozí článek a předpokládám, že již máte za sebou minimálně 2 měsíce pravidelných tréninků v posilovně, tudíž je optimální čas změnit skladbu tréninkové jednotky. Vycházím z toho, že jste si již vypěstovali návyky jako je správné rozehřátí, rozcvičení před cvičením, provádění strečinku, naučili se technicky správně provádět jednotlivé cviky, pochopili princip postupného navyšování zátěže, zařadili na konci posilovací části zklidnění a protažení svalových skupin včetně aerobní aktivity. Taková cvičební jednotka nemá slabé místo a poskytuje našemu tělu mnoho pozitivních podnětů.
Nyní se nacházíme v místě, kdy trenér zvažuje, kterým směrem se budou následující tréninky ubírat a to závisí především na tělesné stavbě cvičícího, jeho cílech, pohlaví, věku a sportovní historii. My si dnes ukážeme vzorový cvičební plán, který je vhodný pro většinu cvičících, neboť po osmi týdnech pravidelného posilování jsme stále ještě začátečníci. Proto si rozdělíme procvičení celého těla jen do dvou dnů a postupně se budeme učit provádět nové cviky a pozvolna jak budeme sílit budeme navyšovat zátěž. Počet cvičebních jednotek v týdnu bude opět 2-3 s tím, že budeme střídat trénink A a B. To znamená, že pokud budete první týden trénovat 3x a skončíte tréninkem A, tak v dalším týdnu začnete tréninkem B, tak aby se tréninky neustále střídali. V následujícím plánu jsou zahrnuty nové cviky, které jste ještě necvičili, proto doporučuji požádat o vysvětlení správného provádění a dýchání u daného cviku a také demonstraci správné techniky trenéra. Opět jsou v plánu zahrnuty pouze pracovní série, tak nezapomeňte provádět před každým cvikem jednu či dvě série s menší zátěží a vyšším počtem opakování pro rozehřátí a připravení se na provádění daného cviku. Nezapomínejte také pravidelně provádět strečink a aerobní aktivitu.
název cviku a popis provedení |
počet sérií x opakování |
alternativní cviky pro danou svalovou partii |
stahování horní kladky za hlavu (úchop mírně širší než je šířka ramen) |
3 x 8 - 12 |
stahování horní kladky na hrudník přítahy velké činky v předklonu veslování podhmatem shyby |
přítahy jednoruční činky v předklonu s oporou o lavičku (loket směřuje do strany v úhlu kolem 60°) |
3 x 10 - 15 |
veslování nadhmatem (lokty do stran) přítahy v předklonu na multipressu (lokty do stran) |
benchpress hlavou dolů s velkou činkou nebo jednoručními činkami (úhel max. 30°) |
3 x 8 - 12 |
kliky na bradlech (lokty do stran) floor press
|
stahování protisměrných kladek v mírném předklonu |
2 x 10 - 15 |
peck deck rozpažky s jednoručkami (na rovné lavici či hlavou nahoru, dolů) pullover tlaky s jednoručkami na velkém míči |
tlaky jednoručních činek nad hlavu v sedě s oporou zad |
3 x 8 - 12 |
vojenský tlak tlak za hlavou s velkou činkou talky s jednoručkami v sedě na velkém míči |
podsazování pánve v leže |
3 x max |
zkracovačky na velkém míči |
název cviku a popis provedení |
počet sérií x opakování |
alternativní cviky pro danou svalovou partii |
výpady vpřed s velkou činkou nebo jednoručními činkami |
3 x 12 - 15 |
dřepy dřepy na multipresu výpady vzad bulharský dřep hacken dřep |
předkopávání |
2 x 15 - 20 |
sissy dřepy dřepy na římské lavici |
zakopávání |
2 x 15 - 20 |
good morning rumunský mrtvý tah |
bicepsový zdvih na scottově lavici s rovnou nebo EZ osou |
3 x 8 - 12 |
bicepsový zdvih s jednoručkami v sedě s oporou zad zottman bicepsový zdvih ve stoje či sedě |
bench press úzkým úchopem (lokty se pohybují podél těla) |
4 x 8 - 12 |
kliky na bradlech (lokty směřují za tělo) francouzský tlak v sedě na šikmé lavici s EZ tyčí skull crushers stlačování horní kladky ve stoje (lokty držet u těla, nadloktí během pohybu zůstává pevně u těla) |
girondovy zkracovačky |
4 x max |
obrácené zkracovačky zvedy nohou na bradlech sed leh na velkém míči |
Pojďme se podívat na trénink začátečníků, kteří se rozhodli pro svoji první návštěvu posilovny. Aby se vyhnuli zklamání či zranění, musí být jejich přístup ke cvičení se zátěží pozvolný, kdy je na prvním místě smysluplně sestavený trénink, korektní technika, správně prováděný strečink a vhodně sestavený jídelníček.
O trénování nejen začátečníků neustále vycházejí knihy, píší se články do časopisů i na internetu, a tak se může zdát, že informací tohoto typu je mnoho. Bohužel ne všechny jsou pro nás čtenáře přínosem. To stejné platí i o trenérech. Někteří trenéři upřednostňují individuální cvičební plány (což je i podle mého názoru nejlepší volba), kdy se rozhovorem, prohlídkou a sérií testů vyhodnotí stávající stav, určí se, které svalové skupiny jsou ochablé a zkrácené, a na základě takové sportovně diagnostické prohlídky trenér sestaví tréninkový a strečinkový plán. Další skupina má pro všechny stejný trénink, nezohledňuje zdravotní stav a schopnosti daného jedince nebo opírá svoje tréninkové metody pouze o teoretické vědecké výzkumy. Na trhu se také objevují knihy s převratnými informacemi, které odsuzují vše, co se do dnešní doby tradovalo jako funkční principy, a nazývají je mýty, protože nejsou vědecky podložené.
Opravdu je někdy nejlepší podívat se do minulosti a zvolit tréninkové postupy a principy, které přežily dekády, a ačkoli se zdají být příliš jednoduché, věřte, že kdyby nefungovaly, tak by se do dnešní doby nepoužívaly.
Pro začátečníka ve fitness je rozhodující udržet se, jak se říká, na uzdě. Většinou každý, kdo začíná, je nadmíru motivovaný, což může být někdy na škodu. Začátečník by se měl seznamovat se cviky postupně, učit se je správně provádět, volit optimální zátěž a hlavně nekopírovat někoho, kdo cvičí roky nebo má jinou sportovní historii.
Nyní se podíváme na konkrétní plán pro začátečníka.
Před vlastním posilovacím tréninkem se „ zahřejeme na pracovní teplotu “, např. jízdou na stacionárním kole, chůzí či běháním na běhacím pásu, během na místě či skákáním přes švihadlo.
Potom by měl následovat krátký strečink, kdy bychom měli přinejmenším protáhnout svalové partie, které budeme v daném dni procvičovat.
Pak už nás čeká cvičení se zátěží podle předem naplánovaného plánu. Před každým cvikem na danou svalovou partii provedeme zahřívací sérii způsobem, že jej vykonáme v jedné či dvou sériích s mnohem nižší vahou, která nám dovolí provést bez zaváhání 20 opakování. Potom si mírně přidáme, mám na mysli opravdu trochu, protože v začátcích je nejdůležitější nácvik provedení, a odcvičíme předepsaný počet opakování v několika pracovních sériích. Série jednoho cviku znamená určitý počet opakování, např. 10, po které následuje odpočinek, např. 90 s. Jestliže tedy mám provádět 3 série o 10 opakováních (3 x 10), provedu 1 až 2 zahřívací série a pak první pracovní sérii o 10 opakováních. Po krátké pauze pokračuji druhou pracovní sérií, a jakmile si opět krátce odpočinu, dokončím daný cvik třetí sérií. Takovým způsobem odcvičím celý trénink, cvik po cviku, v určeném pořadí.
Po posilovací části přichází opět fáze protažení svalových skupin, které jsou krásně prohřáté předchozími cviky.
Takové cvičební jednotce už chybí k dokonalosti jen následný aerobní trénink v délce patnácti až šedesáti minut (podle trénovanosti jedince) pro zvýšení kapacity, zdatnosti a posílení kardiovaskulárního systému, například jízdou na kole, během atd. Zde je zapotřebí zdůraznit, že za aerobní se považuje veškerá aktivita, při které se odehrávají metabolické procesy v těle za přístupu kyslíku. Jinými slovy by měla být takové intenzity, při které bez problémů stíháme s dechem a pak není potřeba sledovat tepovou frekvenci či měřit koncentraci laktátu v krvi.
Níže uvádím tréninkový plán určený začátečníkům. Snažil jsem se volit cviky proveditelné víceméně v každé průměrně vybavené posilovně. Ještě chci připomenout, že ve fitness začátcích jsme si všichni rovni, ať se jedná o mladíka, ženu či seniora, startovní pozici máme všichni stejnou. Avšak po dráze se každý pohybuje jinou rychlostí. Nicméně nejde o to jak rychle, ale jak daleko se dostaneme, a proto je nejdůležitější pravidelnost cvičení.
Daný trénink se cvičí minimálně dvakrát týdně, ve dny, které nenásledují za sebou. V tabulce jsou uvedeny pouze pracovní série a opakování, takže nezapomeňte před každým cvikem provést potřebný počet zahřívacích sérií. Pro nácvik techniky požádejte trenéra, který by vás měl určitě provést alespoň začátky, kdy se budete učit provádět jednotlivé cviky spolu se správným rytmem dýchání, správnou polohou těla atd.
Během tohoto tréninku se bude postupně zdokonalovat provedení pohybu. To poznáte tak, že budete při provádění jednotlivých cviků jistější, silnější, zkrátka činky vás budou poslouchat. To je dáno tím, že dochází k nácviku paměťových drah a s tím související zdokonalení přenosu spojení mezi mozkem a jednotlivými nervovými zakončeními, která ovládají jednotlivé svaly.
název cviku a připomínky k provedení |
počet sérií x opakování |
alternativní cviky pro danou svalovou partii |
leg press (chodidla vysoko na platformě, kolena směřují ve směru špiček během celé dráhy pohybu) |
3 x 12-15 |
hacken dřep výpady na jedné noze bulharský dřep |
bench press s jednoručními činkami na šikmé lavici hlavou nahoru 30° (lokty směřují do stran) |
3 x 8-12 |
bench press na multipressu na rovné lavici nebo hlavou nahoru |
přítahy spodní kladky neutrálním úchopem (sedět v mírném záklonu, lokty táhnout podél těla, dbát na přiblížení lopatek k sobě ve vrcholné kontrakci) |
3 x 10-15 |
stahování horní kladky za hlavu veslování s oporou hrudníku shyby |
upažování v sedě (nezvedat ramena, malíková hrana musí být během pohybu výš než palcová) |
3 x 8-12 |
upažování v předklonu upažování ve stoje |
výpony lýtek v sedě (dosahovat max. protažení v dolní a kontrakci v horní pozici) |
3 x 12-15 |
výpony na jedné noze výpony na hacken dřepu |
tricepsové stlačování kladky s rovným adaptérem (bezpalcový úchop, nadloktí držet u těla bez souhybů) |
3 x 8-12 |
francouzský tlak v sedě s jednoruční činkou či EZ osou za hlavu |
bicepsové zdvihy v sedě s jednoručními činkami (nadloktí držet u těla) |
3 x 8-12 |
bicepsové zdvihy na stroji bicepsové zdvihy na scottově lavici |
zkracovačky |
3 x max |
obrácené zkracovačky zvedy nohou ve visu přítahy kolen k hlavě v leže na šikmé lavici |
Cvičení by se v dnešní době mělo stát nevyhnutelnou součástí našich životů. Ovšem ne všechny druhy aktivit a především přístup trenérů a instruktorů zohledňují naši aktuální připravenost pro danou fyzickou aktivitu. Mohl bych uvést pár příkladů, kdy jsem se z profesionálního zájmu zúčastnil různých skupinových lekcí určených pro formování postavy, redukci podkožního tuku, zpevňování problémových partií atd., a většinou jsem dospěl k názoru, že daná pohybová aktivita, v horším případě znalosti instruktora vůbec nezohledňují potřeby a schopnosti většiny cvičících. Tím samozřejmě nechci nikoho zrazovat od navštěvování takových lekcí. Naopak chci uvést na pravou míru názory, které se začínají objevovat v mediích. Většinou ženy popisují, jak se rozhodly něco se svojí postavou udělat a „ochutnaly“ lekci cvičení, po které nemohou ani dojít domů, a následně pokračují výčtem důvodů, proč se již nikdy takových forem cvičení nezúčastní.
Dle mého názoru se většina lidí, kteří se rozhodnou svoji postavu nějakým způsobem formovat, určitě jen tak nevzdává a může se stát, že vytrvalí a rozhodnutí jedinci, kteří se svým fyzickým stavem či vzhledem chtějí něco udělat, kupují posilovací, vibrující a další „teleshoping nesmysly“ za výhodné ceny a se zaručeným výsledkem. Vždyť jestli ti, kteří je prezentují, se takhle vypracovali za pouhé dva týdny, tak já to zvládnu také a přitom mohu sledovat například televizi či hubnout a tvarovat přímý sval břišní za pomocí vibrací třeba při jízdě autem. Účinek takových forem „cvičení“ je popravdě zanedbatelný, ovšem o tom se většina, pokud takový vynález vlastní, přesvědčí sama. A tak bychom takových cvičebních pomůcek, podle mých zkušeností, našli nejvíce ve sklepích, na půdách a někde jinde založených a nepoužívaných. Po tomto zklamání ze cvičení většinou i ti vytrvalí přehodnotí svůj postoj a péči o svoje tělo přenechají zkrášlující kosmetice, speciálním masážím, jednoduše pasivním formám, které jsou pro naše těla hrozbou, neboť k jejich vykonávání nepotřebují pevné kosti, silné šlachy, vazy a svaly. A tak si zavedeným způsobem života postupně prošlapáváme cestičku k různým svalovým dysbalancím, osteoporóze, vysokým hladinám cholesterolu, glykemie, krevního tlaku, kardiovaskulárním onemocněním atd.
Nyní mám pro vás řešení, a tím je procvičování těla funkčním tréninkem nebo cvičení ve fitcentru. Mám na mysli cvičení individuální či skupinové, ale se zátěží, kterou si cvičící volí sám dle aktuálního stavu a zkušeností, samozřejmě pod dohledem trenéra, který by měl být schopný vysvětlit korektní techniku provádění cviků, dýchání, správnou polohu těla během provádění cviků a zodpovědět případné dotazy, týkající se cvičení a jeho vlivu na lidský organismus.
Důvod, proč doporučuji rezistentní cvičení, je prostý. Lidský organismus je ohromně přizpůsobivý a pohyb pro svoji správnou funkci opravdu potřebuje z důvodu zachování co nejvyššího množství aktivní tělesné hmoty. Někdo namítne, že se nadře dost v zaměstnání, a tak cvičit nepotřebuje. Opak je pravdou. Jednak pokud je pracovní náplň daného člověka opravdu fyzicky náročná, bude zřejmě dost jednostranně zatěžovat jeho organismus, tudíž je velice rozumné provádět cviky, které pomohou odstranit různé svalové dysbalance. V případě, že je náročná psychicky, cvičení je spíše nutností, neboť odbourává stres, zvyšuje hladiny různých neurotransmiterů a pomůže nám udržet celý pohybový aparát v kondici. Zde je nutné zdůraznit, že aby stimulace našich svalů byla dostatečná, je třeba je během dne vystavovat zátěži minimálně 30 % jejich kapacity. Taková hodnota bude samozřejmě pro každého člověka velice rozdílná. Tím se dostáváme k příkladu cvičenky zmiňovanému v úvodu, která je po dané skupinové lekci totálně vyčerpaná a daný výkon ji popravdě spíše oslabil, než aby ji přinesl výsledek, kvůli kterému se rozhodla cvičit. Kdyby se příště rozhodla pro změnu zkusit funkční trénink nebo cvičení ve fitcentru, určitě bych jí doporučil pohovořit o svých cílech s trenérem, který jí vysvětlí, případně sestaví cvičební plán, tak aby se naučila provádět cviky technicky správně. Pak pozvolna během několika týdnů pocítí sílu přírody, kdy nejen že se bude cítit lépe a více „funkční“, ale začne si uvědomovat, jak ji krásně tělo poslouchá, jak ovládá svaly, o kterých vlastně vůbec nevěděla, že je má, a také pochopí, jak absurdní byl její strach cvičit se zátěží z obavy nárůstu abnormálního množství svalové hmoty.
V tomto článku se podíváme na vliv pohybu a cvičení na stavbu našich těl a uvedeme si několik výživových doporučení, jak předejít rozvoji mnoha nepříjemných stavů spojených s nadváhou a metabolickým syndromem.
Z našeho života rychlým tempem mizí jakékoli fyzicky namáhavé činnosti (těžká fyzická práce, nošení nákladů všeho druhu, každodenní zatěžování našeho pohybového aparátu chůzí, během či šplhem atd.). Nedostatek zátěže způsobuje, že jsou naše svaly, šlachy, vazy, vnitřní orgány a orgánové systémy zbaveny přirozených stimulů, a v takovém případě dochází k jejich oslabování. To znamená, že dochází k poklesu množství aktivní tělesné hmoty, snižování výkonu, zpomalování bazálního metabolismu, a tím pádem za stejného energetického příjmu k nárůstu tělesné hmotnosti bohužel ve formě depotního tuku. To je ten okamžik v životě, kdy od lékaře slýcháme slova: „Po čtyřicítce je problém váhu udržet, natož pak zhubnout.“ Onen okamžik je přitom vysvětlitelný. Bez fyzicky náročných aktivit nám každým rokem ubývá jistá část aktivní tělesné hmotnosti v závislosti na fyzických nárocích, které na své tělo klademe. Tím, že nám ubývá hmota aktivní, která pro svoji činnost a udržování ve stávajícím stavu spotřebovává energii, a také naší nevhodně sestavenou či nepřiměřenou stravou, snadno dochází k nárůstu množství podkožního tuku. V tomto okamžiku se někteří z nás rozhodnou pro různá dietní doporučení, přičemž nejběžnější jsou rady typu „Nejez!“, a bludný kruh se uzavírá. Omezením stravy nejen automaticky přenastavíme svůj organismus do stavu úsporného, to znamená energii šetřícího, ale navíc se často nevhodně sestaveným dietním režimem můžeme vystavit nedostatku některých klíčových složek, například plnohodnotných bílkovin, makroživin pro lidský organismus nejdůležitějších, a tak své tělo připravit o další část svalové tkáně (aktivní tělesné hmoty). Taková kombinace je velice nebezpečná, protože se nám zdá, že jsme na správné cestě. Ručička na váze se pohybuje směrem dolů, přitom ale ztrácíme to nejcennější, co na svém těle máme (svalovou tkáň). Jakmile se vrátíme zpět k zaběhnutému stravovacímu režimu, okamžitě nabíráme zpátky, plus většinou ještě něco navíc. Problém je ale v tom, že namísto hmotnosti svalů většinou nabereme hmotnost ve formě tuku, a tím se nám zmenšuje výkon a spotřeba energie našeho organismu, neboť máme na svém těle menší množství tkání, které jsou schopné energii spotřebovávat, a tak se pro nás stává proces hubnutí stále komplikovanější. Abychom do tohoto začarovaného kruhu nespadli, musíme si uvědomit, že fyzická aktivita, pokud možno pravidelná a s náročností dle možností daného jedince, společně s kvalitní a vyváženou stravou jsou způsoby, jak předcházet nemocem postihujícím stále větší část populace (diabetes, metabolický syndrom, kardiovaskulární onemocnění, osteoporóza a další). A opět jsme v místě, kdy je na každém z nás, zda se pokusíme o svoje zdraví pečovat sami, anebo se svěříme do péče lékaře, který náš problém snadno „vyřeší“ různými léky.
Nyní, když víme, co je v našem těle co se týče nároků na spotřebu energie nejdůležitější, se podívejme na několik jednoduchých rad, jak dopřát tělu kvalitní zdroje důležitých živin. Určitě je všichni známe, ale když se dívám kolem sebe, vidím, že ne každý jim přikládá stejnou váhu.
Vzhledem k tomu, že je lidské tělo tvořeno přibližně z 60 % z vody a většina metabolických procesů probíhá ve vodním prostředí, právě ona si zaslouží naši pozornost. Mám ale na mysli vodu čirou, případně převařenou ve formě čajů. Minerální vody by neměly být naším jediným zdrojem, neboť obsahují vysoké procento určitých minerálních látek a jejich nadměrná konzumace by mohla vést k příliš vysoké koncentraci těchto látek v organismu.
Dále by naše strava měla obsahovat dostatek převážně syrové zeleniny a ovoce pro zachování co nejvyššího obsahu vitaminů, pigmentů a enzymů. Červené maso by mělo být v každém případě zbavené tuku, protože nejen že je živočišný tuk zdrojem převážně nasycených mastných kyselin, ale také obsahuje i poměrně mnoho cholesterolu. Mořské plody jsou mimo jiné dobrým zdrojem plnohodnotné bílkoviny, jódu a kvalitních tuků. Mléčné výrobky, pokud netrpíme laktózovou intolerancí nebo alergií na mléčnou bílkovinu, bychom měli konzumovat denně, přitom vhodnější jsou v každém případě výrobky zakysané s mléčnými kulturami, případně obohacené o probiotické kultury. Ořechy a semínka bychom měli konzumovat s mírou, ale pravidelně, neboť obsahují mimo jiné i vysoké množství kvalitních tuků, které jsou pro naše tělo velice důležité. Luštěniny a cereálie, včetně pečiva, rýže, těstovin, brambor a dalších jsou pro naše tělo převážně přínosné svým obsahem kvalitních, komplexních sacharidů, které jsou zdrojem energie pro pracující svaly a mozek. Také obsahují vlákninu, stejně jako ovoce a zelenina, která je velice důležitá pro naši trávicí soustavu. Dále potřebujeme vitaminy a minerální látky. Jejich zdroji jsou nejen ovoce a zelenina, ale také maso, vejce, drůbež, ryby, mořské plody, mléčné výrobky, ořechy a semínka, rostlinné oleje, luštěniny, cereálie a další.
Pokud bude naše strava rozmanitá, pravidelná a střídmá a poskytneme tělu dostatečnou stimulaci formou pohybové aktivity, je velice pravděpodobné, že náš organismus nebude trpět nedostatkem důležitých látek, náš trávicí systém nebude přetěžován, což bude mít za následek pevnější zdraví, tělo a mysl.
+420 604 628 269, info@trxblansko.cz
Trénovaný lidský organismus snese jen těžko uvěřitelnou zátěž. Mrkněte na to.