+420 604 628 269,   info@trxblansko.cz

Následuje: Dnes žádné plánované lekce

Články

Zpět na články
  • Vložil Radka Jelínková

DYNAMICKÝ A STATICKÝ STREČINK. JAK ZAČÍT BĚHAT 2.DÍL

DYNAMICKÝ I STATICKÝ STREČINK by měly mít své pevné místo v každém vašem běžeckém tréninku. Je důležité vědět který je k čemu dobrý a kdy jej provádět.

DYNAMICKÝ STREČINK je ideálním začátkem každého tréninku. Je to kombinace cviků s cílem mobilizace kloubů a aktivace svalových skupin a řetězců před samotným výkonem. Dynamický strečink před běžeckým tréninkem zvyšuje aktivitu svalů, jejich ohebnost, stimuluje cirkulaci krve do končetin a celkově zlepšuje pohyblivost. Tento druh protažení vám poskytuje lepší okysličování, zlepšení termoregulace, zvýšení výkonu i větší produkci statické a dynamické síly. Dochází ke zvýšení mezisvalové a vnitrosvalové koordinace aktivních svalových skupin a řetězců.

DYNAMICKÝ STREČINK jsou rychlé pohyby (rotace, hmity, úkroky,…), které jsou kontrolované, dochází během nich k protažení svalů, ale není při nich výdrž v krajní pozici. Kroužením rozhýbete klouby, zajistíte vylučování kloubního mazu, který omezuje tření a zajišťuje bezproblémový pohyb. Každý cvik se ideálně opakuje 8 -10 x, začíná se s menším rozsahem pohybu a s počtem opakování se rozsah pohybu zvyšuje. Mezi cviky, které jsou vhodné pro dynamický strečink, patří například správně prováděné výpady a dřepy, hmitání dolní končetinou v kyčelním kloubu zepředu dozadu, tzv. frankenstein walk (chůze se zvedáním dolní končetiny a dotýkáním špičky nohy předpažené ruky) a mnoho dalších.

STATICKÉMU STREČINKU je vhodné se věnovat na konci cooldown fáze tréninku, kdy je inhibice svalových vláken naopak žádoucí k tomu aby svaly nezůstaly ve zbytečně vysoké tenzi, což bz mohlo vést ke zkrácení, omezení mobility, prodloužení regenerace nebo ke křečím.

STATICKÝ STREČINK je protažení svalu v dlouhé výdrži v jedné pozici, což vede k inhibici (utlumení aktivity) svalových vláken. Proto je statický strečink vhodný po tréninku, nikoliv před z důvodu snížení výkonu.

Máte zájem se věnovat běhu a chcete praktickou lekci dynamického a statického strečinku? Moc rád se Vám budu věnovat, stačí se ozvat.

Autor: Václav Tofl