+420 604 628 269,   info@trxblansko.cz

Následuje: Dnes žádné plánované lekce

Články

Zpět na články
  • Vložil Radka Jelínková

YOGA, ANEB PROBUZENÍ JAK PO FYZICKÉ, TAK PSYCHICKÉ STRÁNCE

Yoga, aneb probuzení jak po fyzické, tak psychické stránce.Návrat k sobě samému. Může to být i takhle jednoduché. Vše, co se děje kolem nás najednou pracuje spolu s námi a ne proti nám. Yoga nám jen připomíná, že všechno souvisí se vším a vše je propojeno. Musíme žít, konat, dýchat, ale s uvědoměním. Vše je o naší cestě, takže s chutí do života, protože tohle, teď a tady, to je ono. 

Co je vlastně yoga asi všichni víme, takže jen zkráceně pro připomenutí. Jedná se o propojení mezi tělem, myslí a duchem, kde zásadní roli hraje právě dýchání. Co, už možná, ale není tak známo je, že existuje nespočet typů yogy, jako například: vinyasayoga, hathayoga, iyengaryoga, kundaliniyoga, ashtangayoga, bikramyoga, yinyoga, restorativeyoga, yogaflow, atd. Každý si může najít tu svoji yogu, kterou zrovna teď potřebuje. 

Co mi pravidelné cvičení yogy muže přinést? Fyzický progres a psychickou pohodu, to je asi všeobecně známo, ale jaké jsou konkrétní benefity pro naše zdraví? Jak s yogou začít? Na co si dát pozor? Zhubnu? Optimální délka yogy?

1.    Jáký má yoga vliv na naše zdraví?
Yoga zlepšuje silové schopnosti, balanc a flexibilitu. Cviky v pomalejším a plynulém rytmu v různých pozicích spolu s hlubokým dýcháním mají vliv na lepší prokrvení a aktivaci svalů. Silový výkon se tedy posouvá na další level, ale je důležité vytrvat, výsledky nebudou patrné po pár cvičeních. 

2.    Objevíte svaly, o kterých jste ani nevěděli!
Cvičení yogy má vliv na hluboce uložené svalstvo. Cvičením s vlastní vahou aktivujete svaly, které při běžném posilování nebo cardiu tolik nepoužíváte. Zároveň můžete ulevit napětí ve svalech a protáhnout právě ty svalové partie, které mohou, kvůli náročnému silovému tréninku trpět. Proto je skvělé yogu využívat, jako doplněk k silovému tréninku, tzv. kompenzační a protahovací cvičení, alespoň 1x týdně, nebo i vícekrát. 

3.    Ranní rituál pro lepší den!
Yoga může nastartovat den, kdy se budete cítit skvěle a od rána budete pozitivně naladění. Co takhle zkusit zařadit 10 minut yogy každé ráno? Sami uvidíte, jaký to udělá rozdíl a kolik energie budete mít na celý den. Na youtube najdete nepočet videí, jak v češtině i angličtině. Já osobně můžu doporučit „Yoga with Adriene“, Američanka, která má na svém kanálu nespočet růžných variant cvičeníyogy, kde si určitě vybere každý. Samozřejmě yoga na živo je naprosto o něčem jiném, kdy samotná atmosféra a odporoštění se od každodenních starostí má úplně jiný rozměr.

4.    Sedíte celý den u počítače a bolí vás záda?
„Sedavé zaměstnání aneb homeoffice“, tak takhle to má momentálně asi hodně lidí. Po čase přijdou bolesti zad a hlavy, a to rozhodně není nic příjemného. Jak již bylo zmíněno, yoga má vliv na uvolnění stresu a tlaku, ale taky to může být skvělý pomocník proti bolesti zad. Yogové pozice protahují a posilují právě svalstvo zad. Zkrátit si obědovou pauzu a zařadit 10 minut yogy může rozproudit zatuhlé svalstvo, budete se cítit lépe, a hlavně budete mít více energie. Můžete to zkusit, co je 10 minut z celého dne? Třeba se vám to zalíbí a bude cvičit každý den 30 minut.

5.    Zhubnout pomocí yogy?!
Každodenní cvičení yogy mý vliv na zrychlení metabolismu a aktivaci svalů, což se může projevit v podobě zvýšeného spalování tuků. Je to ale velmi individuální a je potřeba zohlednit mnoho faktorů, jako je délka cvičení, intenzita, kompozice těla atd. Faktem ale zůstává, že pravidelné cvičení yogy má zásadní vliv na náš psychický stav, naše rozpoložení a uvědomění. Tyhle aspekty hrají kolikrát mnohem zásadnější roli v procesu hubnutí než cokoliv jiného. Můžete každý den uběhnout 10 km, cvičit silový trénink a yogu každý den, ale pokud nebudete psychicky v pohodě, výsledky neuvidíte a nebudete se cítit tak dobře. Tím jsem jen chtěla připomenout, jak zásadní a primární by vždy mělo být psychické naladění a s tímto nám yoga opravdu může pomoci. 

6.    Můžu se zranit?
Při cvičení yogy je potřeba být velmi opatrný, abyste si nevědomě nepřivodili nějaké zranění, a proto je důležité vybrat si dobrého lektora, který by měl dohlédnout na správné provedení cviků. Ještě více zásadní je vnímat svoje tělo, protože jen vy sami víte a cítíte, kam až můžete zajít, a jaká pozice už je pro vás v tomto momentu maximální. Velkou výhodou yogy je její variabilita a neskutečné spektrum cviků, proto se nebojte improvizovat a zkoušet to, co vám vyhovuje nejlépe. 

7.    Optímální délka yogy
Věřím, že něco takového, jako optimální délka yogy neexistuje. Je to jen na vás, co vám vyhovuje a jaký je váš cíl neboli proč yogu cvičíte. Pokud je cílem zlepšení silových schopností, pak můžete zvolit například náročnější formu poweryogy 4x týdně. Intenzita, náročnost a délka yogy je variabilní, proto yogu může cvičit naprosto každý a v jakémkoliv věku. 

Tímto jsem vám chtěla nastínit, o čem yoga vůbec je, ale je toho mnohem víc. Věřím, že benefity pravidelného cvičené yogy jsou zásadní jak pro naši fyzickou zdatnost a psychickou odolnost, ale také uvědomění si sebe sama. To, jak se člověk vypořádává s každodenními překážkami, které mu život přináší. Zda yogu vyzkoušíte nebo ne, je pouze vašem rozhodnutí :) Já se na vás budu těšit u pravidelných lekcí yogy,snad již brzy a doufám, že si cvičení užijeme.  

Autor. Viktorie Holubová