+420 604 628 269,   info@trxblansko.cz

Následuje: Pondělí 4.12. 18:00 TRX - mírně pokročilí

Články

Zpět na články
  • Vložil Radka Jelínková

JAK NÁM MŮŽE POMOCI KÁVA VE SNAZE ZHUBNOUT?


Milujete kávu a neumíte si bez ní představit svůj den?


A věděli jste, že právě káva Vám může pomoci se spalováním a hubnutím?


 

Kvalitní káva nám může pomoci:

  • Až 18% snížení rizika vzniku rakoviny
  • Ochranné účinky proti onemocněním jater
  • Nižší pravděpodobnost vzniku neurodegenerativních onemocnění
  • S lepší náladou, bdělostí, kognitivními funkcemi
  • S lepším sportovním výkonem, až o 12%

Káva obsahuje především kofein, ale také sacharidy, kyseliny, polyfenoly, bílkoviny, minerální látky (draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík), ale i vitamíny.

Kofein nám může pomoci tím, že zvyšuje termogenní efekt a klidový metabolický výdej.  V tomto případě je ale velmi důležité si uvědomit, že spálené kalorie kofeinem se nedají srovnat se sportovním výdejem a tyto spálené kalorie je třeba chápat jako malou dopomoc ve spalování energie. Hlavním benefitem kofeinu je především stimulace centrální nervové soustavy, tedy větší chuť k pohybu, věší pocit síly a přirozeně vyšší výdej energie díky fyzické aktivitě a díky této fyzické aktivitě podpoříme naši snahu o redukci tukové tkáně.


Kde nalezneme kofein?

Nejvíce konzumovaný  je kofein z kávy a čaje, ale také například z yerba maté, guarany a dalších rostlin, které kofein obsahují. Díky těmto přírodním potravinám do sebe krom kofeinu dostanete také větší množství antioxidantů a dalších látek se zdravotnímu benefity.

Efektivní dávku kofeinu (3-6 mg kofeinu na 1 kg hmotnosti) získáte asi ze 4-5 nápojů denně (pravý čaj, káva).

Je také možné sáhnout po kofeinu jako po doplňku stravy nebo kvalitního komplexního spalovače tuku, zde máte výhodu, že přesně víte dávku kofeinu, kterou jste přijali, ale bohužel zde nětěžíte z přidaných látek jako jsou antioxidanty atp.

Pozor ale také na to, abyste kofeinu nepřijímaly zbytečně velké množstí a také ho nedoporučujeme ve večerních hodinách. Poslední dávku kofeinu je třeba přijmou nejpozději 6 hodin před plánovaných spánkem, tak aby nebyla ovlivněna jeho kvalita v negativním slova smyslu. Pokud přemýšlíte jak kombinovat doplněk stravy a kávu, tak ideální volba je v tréninkový den sáhnout po doplňku stravy a v netréninkový den po kávě či čaji.

Velmi důležité je opravdu volit kvalitní a dobře praženou kávu. Zde máte na výběr z velkého množství odrůd a vybrat si dle vaší preference chuti. Jistě ve vaší oblíbené kavárně můžete i v dnešní době zakoupit tuto kávu a vychutnat si ji i doma. Zapoměňte na různé rozpustné kávy na které Vás láka kdejaká reklama v televizi, toto opravdu s kávou nemá nic společného.

Přeji Vám krásný den, plný pohody a možnosti si tu svou dobrou kávu v klidu vychutnat.

Radka Jelínková

Zdroje: www.aktin.cz; www.celostnimedicina.cz