+420 604 628 269,   info@trxblansko.cz

Následuje: Dnes žádné plánované lekce

Články

Zpět na články
  • Vložil Radka Jelínková

Alkohol v letních měsícíh, na co si dát pozor?

Prázdniny a doba dovolených právě začala, den se prodlužuje, léto začíná být v plném proudu, člověk by si řekl, že konečně ideální doba na zhubnutí posledních pár kilo :) Sportujete, jezdíte na kole, chodíte běhat, plavat, na workout hřiště, jíte hodně zeleniny a ovoce, ale sem tam si dáte pivko na osvěžení nebo nějaký letní drink, případně vinný střik, ale vaše váha se ani nehne, možná o co hůř, ještě o nějaké to kilo stoupla. Říkáte si, čím to je?


Jedním z důvodů může být i nepřiměřená konzumace alkoholických nápojů. V létě je totiž příležitostí tomu dát si s přáteli nějakou formu alkoholu více než dost. Díky posezení na zahrádce, grilování, či nějaké zahradní narozeninové párty, můžete svým kalorickým příjmem zahýbat více, než jste možná tušili. Několik alkoholických drinků totiž hravě přesáhne i hodnotu hlavního chodu, někdy dokonce i našeho celodenního přijmu. Navíc člověk má pocit, že vlastně nic nejedl a alkohol ještě k tomu provokuje chuť k jídlu a na různé pochoutky.


Alkohol má velmi vysokou kalorickou hodnotu - 1g alkoholu má 29 kJ! Tyto kalorie jsou ale prázdné a nezasytí Vás, neobsahují ani živiny důležité pro naše tělo. Pouze zvyšují kalorickou hodnotu našeho denního příjmu a ovlivňují řadu procesů v našem těle. Více o tom jaký vliv má alkohol na naše tělo se můžete dočíst v našem starším článku zde http://www.trxblansko.cz/clanky/61/.


Pokud si dáte občas jedno malé pivo, či vinný střik, není to žádná tragédie. Problém může nastat v případě, že si dáte např. 2 velká 12° piva, to už jste dosáhli kalorického příjmu téměř jedné večeře! V případě, že si takových piv dáte např. 8, dostanete se na energetický příjem celého vašeho dne a to už není věc, nad kterou by se dalo mávnout rukou. Podobně je na tom víno, zvláště pak jeho sladké varianty, tam může jedna 0,7l láhev mít energetickou hodnotu až 2500 kJ.  Nejhořší variantou a také největší kalorickou bombou pak činí míchané nápoje. Kombinace sirupů, džusů a tvrdého alkoholu je řadí na absolutní špičku.

Mnohem lepší volbou mohou být nealkoholické varianty těchto nápojů, které mají mnohem nižší kalorickou hodnotu, ale i v tomto případě platí pravidlo „všeho s mírou…“. Díky tomuto pravidlu se nemusíte bát si občas dopřát sklenku kvalitního vína, či piva. Pro lepší kontrolu si můžete svůj denní příjem z potravin, které konzumujete, včetně alkoholických drinků, zapisovat do bezplatné aplikace kalorických tabulek, možná Vás samotné překvapí kolik kalorií se dá vypít za jeden večer strávený s přáteli.

Přejeme Vám krásné léto plné nezapomenutelných zážitků s rodinou a přáteli :) a pozor na přemíru alkoholu.